Kim Demiş Para Mutluluğu Satın Alamaz Diye?

"Para mutluluğu satın alamaz" diyen eski bir klişe vardır. Ama bu gerçekten doğru mudur? Belirli bir gelir düzeyine kadar, paranın mutluluğunuz üzerinde kesinlikle olumlu bir etkisi olabileceğini öne süren araştırmalar var.

"Para mutluluğu satın alamaz" diyen eski bir klişe vardır. Ama bu gerçekten doğru mudur? Belirli bir gelir düzeyine kadar, paranın mutluluğunuz üzerinde kesinlikle olumlu bir etkisi olabileceğini öne süren araştırmalar var. Bu yazıda, tartışmanın her iki tarafına da değineceğiz.

Paranın mutluluğu satın alamayacağı doğru mu?

Paranın mutluluğu satın alıp alamayacağı sorusuna gelince, orada çok fazla araştırma var. Cevap şudur: Duruma göre değişir. Para bir araçtır. Doğru kullanırsanız, mutluluğunuz üzerinde kesinlikle bir etkisi olabilir. Ancak, mutluluğumuzu beklediğiniz şekillerde mutlaka artırmaz. Daha fazla para zihniyetinizi geliştirmeyecek ve daha fazla ürün satın almak size gerçekten neşe getirmeyecektir. 

Ancak para, bize hiç şüphesiz mutluluk getiren zaman dilimlerini ve deneyimleri satın alabilir. Aynı zamanda stresin önde gelen nedenlerinden biri olduğu için en azından kafanız finansal olarak daha rahat olabilir.

Paranın mutluluğu satın alamayacağı yollar

Para her şeyi düzeltemez ve kesinlikle daha fazla paranın daha fazla mutluluğa yol açmayacağı yollar var.

Para zihniyetinizi değiştiremez

Zihniyetinizin mutluluğunuz üzerinde önemli bir etkisi vardır ve her sorunu para çözemez. Çok parası olan ama zihniyet olarak gelişmemiş bir insansanız, paranız olduğunda bile zihniyetinizin benzer olma ihtimali yüksektir.

Para ilişkileri satın alamaz

Hayatımızda sevdiğimiz insanlar yer aldıkça, mutlu olma olasılığımız daha yüksek olacaktır. Ve nihayetinde bu, paranın satın alamayacağı bir şey. Elbette, çok paranız olduğu için sizinle vakit geçirmek isteyenler olabilir. Ancak bunlar gerçek ilişkiler olmayacak ve muhtemelen kalıcı mutluluk getirmeyecekler.

Maddi şeyler bizi mutlu etmez

Belki zam alarak daha fazla para kazandığımızda, çoğumuz hemen satın alabileceğimiz maddi eşyalar hakkında düşünmeye başlarız. Ancak bu şeyler, mutluluğumuzu artırmak için pek bir işe yaramaz. Pek çok insanın güzel kıyafetleri var ya da güzel arabaları var ama yine de mutlu değiller. Aslında birçok insan mutsuz olduğunda alışverişi bir kaçış olarak kullanır, bunun mutluluklarını artıracağını düşünür. Ama sonuçta işe yaramıyor.

Paranın mutluluk satın alabileceği yollar

Paranın kendisinin insanları mutlu etmediğini kesinlikle iddia edebilirsiniz. Ancak doğru şeylere harcandığında, paranın mutluluğunuz üzerinde bir etkisi olabileceğini gösteren çok sayıda araştırma var.

Para stresi azaltır ve stres mutluluğu azaltır

Araştırmalar, paranın insanlar üzerinde bir numaralı stres nedeni olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda evlilik içi stres ve boşanma gibi önde gelen nedenlerinden biri. Bu yüzden paranın stresi azaltabilmesi şaşırtıcı değildir. Ve insanlar hayatlarında daha az stres yaşadıklarında, kendilerini mutlu eden şeylere odaklanabilirler.

Para zaman kazandırır

Paranın satın alabileceği en büyük hediyelerden biri zamandır. Elbette, paranın kendisi bize mutluluk satın alamayabilir. Ama sevdiğimiz insanlarla bize zaman kazandırabilir. 

Para bir araçtır. Doğru kullanıldığında, sizi daha mutlu eden finansal hedeflere ulaşmanıza kesinlikle yardımcı olabilir. Bazıları için bu mutluluk aileyle daha çok vakit geçirmek olabilir. Diğerleri için, faturalarını zamanında ödeme konusunda endişelenmenize gerek olmadığını bilmenin getirdiği stres rahatlaması olabilir. Sizi mutlu eden para değil onu nasıl kullandığınızdır.

Kadınlar Kripto Paralara Nasıl Bakıyor? Dijital paranın kadınlara yansıması...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store