Finansal Okuryazarlık Neden Önemlidir?

Çoğumuz para kazanıyoruz ve kazandığımız para karşılığında harcamalar yapıyoruz. Fakat harcamalarımızı doğru bir şekilde, daha doğrusu bu işin sistematiğini kullanarak yapabiliyor muyuz? Bu ve bunun gibi birçok soru finansal okuryazarlığın önemine işaret ediyor.

Nedir bu finansal okuryazarlık ve finansal okuryazarlığın önemi neden artıyor?

Yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada önemi gitgide artan finansal okuryazarlık kavramı son yıllarda yükselişe geçti.

Finansal okuryazarlık; finansal bilginizi, tutumunuzu, davranışınızı, hedefinizi belirleme doğrultusunda sahip olduğunuz fikirlerin ve becerilerin tümüne denir. Finansal okuryazarlık ekonomiyle ilgili temel bilgilerden çok daha fazlasını ister. Bilgi birikime sahip olmak ve bu bilgileri uygulamaya geçirebilmek gerekir.

Bu o kadar önemli bir konu ki kalkınma örgütleri, devletler de insanları bilinçlendirebilmek için destek sağlamaktadır. OECD (Ekonomik İş Birliği Teşkilatı) , World Bank (Dünya Bankası) gibi birçok sayıda uluslararası kuruluş finansal okuryazarlığın artması için çalışmalar yapmaktadır.

Finansal okuryazarlık sadece kişisel bir kavram değildir. Şunu hatırlatmakta var: “Kendi parasını yönetebilen kimse, ülkesini de yönetir, ülkesini yönetebilen de dünyayı yönetir.” Hayatımızın ana unsuru para ve parayı yönetebilmek sanılanın aksine oldukça önemli.

Kredi çekmek, ev-arsa satın almak, araba almak gibi çoğu insanın üzerinde kafa yorduğu konular. Doğru finansal kararlar alabilmek için paranın yönetimi iyi bir şekilde bilmek gerekir. Böylelikle huzurlu ve rahat bir hayat geçirmek mümkündür. Ya da istenmeyen bir parasal durumla karşı karşıya kalındığında, var olan bilgi birikimle sorunların üstesinden rahatlıkla gelinebilir.

Peki finansal okuryazar olmak hayatımıza ne katkı sağlar? Yazımızın devamında finansal okuryazarlığın avantajlarıyla devam edelim.

• Ekonomi hayattır ve bu sayede dünyada gelişen ekonomik durumlarla alakalı fikir sahibi olursunuz. Yeni bir bakış açısı elde edersiniz.

• Para ile doğru yaşamayı bilmiş olursunuz. Bu şekilde hem şimdiki zamanı hem de gelecek zamanınızı garantiye alabilirsiniz.

• Yatırım yapmak istediğinizde “Paramı acaba dolara mı yatırsam altına mı?” , “Altınlarımı bozdurmak için en doğru zaman hangisi?” , “Dolar düşecek diyorlar, ya zarara uğrarsam” gibi soruları düşünerek geceleri uykusuz kalmazsınız. Yaşadığınız ufak tefek krizlerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

• Az parayı çok paraya dönüştürmek sizin elinizde olur. Yatırım araçlarını tanırsınız ve size en uygun olanını bulursunuz.

Unutmayın ki; para, hepimizin ortak paydası, hayatımızın her alanında var ve var olmaya devam edecek. Önemli olan onu doğru konumlandırmak ve yönetmek. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store