Kendi Finansal Gerçeklerinize Odaklanın

“Döviz, faiz ne olacak?” diye kontrolünüz altında olmayan şeyler yerine, kendinizin ve ailenizin gerçeklerine odaklanıp doğru kararlar almanızı tavsiye ederim.
Kendi Finansal Gerçeklerinize Odaklanın

Evet dolar, euro aldı başını gidiyor, zor bir dönemden geçiyoruz gibi ama unutmayalım, Türkiye güçlü bir ülke. İşte sizden gelen sorulara cevaplarım.

EŞİNE NEFES ALDIR

SORU: Evin tüm giderlerini ben karşılıyorum. Eşim maaşını benimle paylaşmıyor. Ne yapmalıyım? ● Onur

CEVAP: Evlendikten sonra mı başladı para kazanmaya? Belki senden gizli biriktirip sana sürpriz yapacaktır? Durumu oturup konuşun. Hislerini gizleme ki birden patlama yaşamayın. Önerim; evde üç banka hesabınız olsun. İkinizin kişisel hesapları ve evin. Bu, ‘finansal özgürlük’ alanlarınıza saygılı olmanızı, birbirinize nefes aldırmanızı sağlar.

TAKİBE ALINMIŞ KREDİ

SORU: Kredi notum kötüydü, borcumu 5 yıl önce ödedim. Kredi başvurularım hâlâ neden ret ediliyor? ● Fuat

CEVAP: Takibe alınmış kredi kapatılsa bile, ancak 5 yılın sonunda risk raporundan çıkar. Kredi notunu yükseltmek için yeniden bankalarla ilişki kurmaya başla. En basiti, düşük limitli kredi kartı alıp, düzenli olarak ödemek.

ÖTELEME HARCA

SORU: Uzun zamandır hem kendimin hem de çocuklarımın ihtiyaçlarını öteliyorum. Artık zorunlu hale geldi, az da tutmaz. Ne yapsam? Gülnaz

CEVAP: Harca tabii. Kendini bu kadar sıkmak kimseye yaramaz. Ön araştırma yap, en tasarruflu şekilde hallet. Bütçeden çıkma. Çocuklarla iletişim kurarken “Planımızda vardı, o yüzden alıyoruz. Planımızda yok, almıyoruz” demek iyi bir örnek. Böylece çocuklar PLAN diye bir kavramı keşfeder.

GEZGİN TEYZE

SORU: 67 yaşında, emekliyim. Arkadaşlarımla yurtiçi ve yurtdışı turlara katılıyorum. Gençliğimde gezemediğimin acısını çıkarıyorum. Para biriktirmek istemiyorum. ● Melahat

CEVAP: Oh ne güzel. Maşallah. Gezin tabii. Hayat gezince, görünce, deneyimleyince güzel. Dengeyi kaçırmayın yeter.

TASARRUFTA ÖNDERLİK

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, birçok alanda olduğu gibi, TASARRUF konusuna da öncülük etmeye kararlı. 5 yılda 350 milyon euro tasarruf planı yaptıklarını açıkladı. 5 kişilik de ‘izleme ekibi’ kurmuş. Tüm patronlara ve şirket çalışanlarına örnek olması dileğiyle.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol