Fazla Borcunuz Olduğunu Düşünüyorsanız Bunları Bilmelisiniz

İnsanız, bazen her şeyde olduğu gibi borçta da dengeyi kaçırıyoruz. Acaba sizin de borcunuz fazla mı? Gelin beraber inceleyelim...
Fazla Borcunuz Olduğunu Düşünüyorsanız Bunları Bilmelisiniz

AYLIK BORÇ TUTARI
Her ay nereye, ne kadar borcunuz var? Elinize geçen nakit parayı yönetmeniz için aylık ödeme gücü en önemli konu. Kredi kartı, ev, tüketici kredisi… Aylık ödemelerinizi toplayın. Aylık toplam borç ödemelerinizi aylık toplam gelirinize bölün.

Formül: BORÇ GELİR ORANI: AYLIK BORÇ / AYLIK GELİR

Yani: 3000 lira maaşım var, 750 lira toplam aylık ödemem var. O zaman borç gelir oranı %25

Borç gelir oranı: 750 / 300: 0.25

SONUÇ

Yüzde 30 ve altı: Her ay bu borcu rahatlıkla ödeyebildiğiniz sürece sağlıklı. Finansal huzurunuzun devamı için değeri artacak şeyler için borçlanabilirsiniz.

Yüzde 31-50: Ev ve araba borcunuz olmadan sizin borç seviyesi gelirinizin yarısına geliyorsa tehlike var demek. Hayat stilinizde değişim zamanı gelmiş.

■ Yüzde 51 ve üzeri: ‘Zor karar anı’. Ya bir şey satın, ailenizin yanına taşının ya da bir şeylerden feragat edin. Kaktüs moduna geçin. Bu geçiçi bir dönem.

YÜZDE 50'DEN FAZLAYSA NE YAPMAMALISINIZ?

KAKTÜS MODU: Bir süre sadece temel ihtiyaçlar için harcama yapın. Artırdığınız her kuruşu borç ödemek için kullanın. Gelirinizin yarısından fazlasının borç ödemelerine gittiği bu durumda, ek gelir elde etmek en iyi çözüm. Bu geçici dönemi organize edin.

● ACİL DURUM FONU: Beklenmedik durumlara karşı en az üç aylık giderleriniz kadar nakit, kolay ulaşılabilir, diğer banka hesaplarınızdan ayrı bir hesapta olmalı.

● KREDİ KARTI SİGORTASI: İş kaybı, vefat gibi beklenmeyen durumlarda kredi kartı borçlarınızı her ay ödeyeceğiniz prim tutarları ile güvence altına alabilirsiniz.

● EV VE OTOMOBİL: Ev borcunuz gelirinizin yüzde 40’ından fazla olmasın. Otomobil borcu gelirinizin üçte birini aşmasın. Araba ve ev için aynı anda borçlanmayın.

KANAL TEDAVİSİ

Fazla borç diş ağrısına benzer. neden oluştuğunu iyi anlamak lazım. Bazen ‘kanal tedavisi’ yani derinlere inmek gerekebilir.

KONUT KREDİSİ

SORU: Babamın üzerindeki evin tapusunu kendi üzerime almak istersem bunun için konut kredisi kullanabilir miyim? ● Şükran

CEVAP: Bankalar akrabalar arasında yapılan konut satışına konut kredisi vermiyor.

HER ŞEYİN İLACI ZAMAN

SORU: Borcumu kapatmış olmama rağmen kredi kartım kredi raporumda idari takipte görünüyor. Sicil affından yararlansam silinir mi? ● Rıza

CEVAP: Zaman her şeyin ilacı. Takibe alınan kredi kapatılsa dahi 5 yılın sonunda risk raporundan çıkar. O zamana kadar kredi notunu etkiler. Kredi sicilin sıfırlandığında, kredi notunu yükseltmek için bankalarla ilişki kurmaya başla.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol