Evlenecek Çiftler Bütçe Yaparken Bu 6 Kurala Dikkat

Evlilik hazırlığı yapıyorsunuz. Şimdiden hayırlı olsun. Ancak unutmayın, bu süreçte hisler kadar, bütçe de önemli. İşte size bir bütçeye sığabilmek için 6 ipucu. Düğün kimin için yapılıyor? Süsler mi, hisler mi? Gelin bu soruların cevabını bulalım.
Evlenecek Çiftler Bütçe Yaparken Bu 6 Kurala Dikkat

Damat Bey, Gelin Hanım; Allah sizi bir bütçede kocatsın. İşte evlilik bütçesi için 6 ipucu:

1 - SAMİMİYET

Nişanlılık dönemi birbirinizin para karakterini anlamak için biçilmiş kaftan. Ailelerinizin maddi durumunu, değerlerini, kendi maddi durumunuzu samimiyetle konuşun. Birbirinize şunları mutlaka sorun:

● Paranın senin için anlamı ne?
● Gelirin giderlerini karşılıyor mu?
● Ailende bakmakla yükümlü olduğun kişiler kimler?
● Para harcamaktan hoşlanır mısın?
● Geleceğin için birikim yapmaya başladın mı?

2 - ORTAK HEDEF

Hem kendi hem de müstakbel eşinizin hedeflerini sorun. Birbirinizin önünü kesmeden, kısa-orta-uzun vadeli hedeflerinizi belirleyin, birikim planınızı yapın.

Ortak, ulaşılabilir hedefleri olan evlilikler daha uzun sürüyor.

3 - SİZİN GÜNÜNÜZ:

Düğün kim için yapılıyor? Aileler, konuklar için değil, sizin için. Düğününüzü daima gülümseyerek hatırlamak için aileler, arkadaşlar, kardeşler arasında yarışa girmeyin. Gününüz, ‘sizin için özel’ olsun.

İlk yılınız gezme, tozma, harcamayla geçer. Gelecek yıllarda sorumluluk ve masraflar artar. Cicim aylarınızı borçla geçirmeyin.

4 - SÜSLER Mİ, HİSLER Mİ?

Hayatınızın en mutlu günü için aileleriniz destek olabilir. Ancak maddi durum yeterli değilse tüm yükü sizin sırtlamanız gerekir. Düğüne göre bütçe değil, bütçeye göre düğün yapın. Hayata başlarken kendinizi olduğunuzdan zengin gibi gösterip ertesi sabah borçla uyanmayın.

5 - MASRAFLAR DÜĞÜNLE SINIRLI DEĞİL

Ev için yapacağınız harcamalar, balayı, son dakika harcamalarını unutmayın. Genel bütçenizi belirledikten sonra, neye, ne kadar harcayabileceğinizi yazın. Örnek: Beyaz eşya 9 bin TL, mobilya 15 bin TL gibi.

6 - GELECEK TAKIYA GÜVENMEYİN

‘Şu kadar altın takılır, bu kadar para toplanır, borçlarımızı kapatırız.’ düşüncesiyle plan yapmayın. Takı yerine hediye de gelebilir. Son yıllarda düğünlerin yeni gözdesinin gram altın olduğunu unutmayın.

Prof. Dr. Mehmet sungur’dan evliliğin tanımı: Evlilik; ‘ben’leri koruyarak biz olmaktır.

Soru - Cevap

İŞ BULAMIYORUM, NE YAPAYIM?

SORU: Lise bitiremediğim için iş bulamıyorum. Yaza evleniyorum. Para ve işe ihtiyacım var. Ne yapabilirim? ● Melek

CEVAP: Belediyelerin ve Halk Eğitim Merkezleri’nin kurslarını incele, başvur. Herhangi bir becerini ya da yapmak istediğin işle ilgili eğitim al, kendini geliştir. Bu sırada ütü, temizlik, çocuk bakımı, el işi vs. yap. İlk fırsatta liseyi dışardan bitirme şartlarını TC Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi’nin web sitesinden öğrenebilirsin. www.aol.meb.gov.tr

Özlem Denizmen'in Posta Gazetesi'ndeki 8 Şubat 2018 tarihli köşe yazısı.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol