Finansal Sağlık Yasası

1-    Harcamalarınızı Takip Edin

Neden Önemli: Yaptığınız büyük miktardaki harcamaların farkındasınız ya ufak tefek giden paraların? Ona üç, buna beş derken alt alta topladığınızda çıkan rakamı gördüğünüzde çok şaşıracağınıza eminiz.

Hemen Yapın: Banka kartı ve kredi kartı ekstrelerinizi ya da harcama defterinizi önünüze açın. Harcamalarınıza bir göz gezdirin. O, ufak tefek dediğiniz istek harcamalarınızı alt alta koyup toplayın ve farkına bile varmadığınız harcamalarınızla yüzleşin.

2-    Neyiniz Var Neyiniz Yok Hesaplayın

Neden Önemli: Finansal özgürlüğe giden yolda varlıklarınız ve borçlarınızı açıkça görmek önemli. Finansal varlıklarınızdan borçlarınızı çıkartın ki bugünkü büyük remi görebilesiniz.

Hemen Yapın: Varlıklarınızı ve borçlarınızı evde bir kağıda yazarak finansal gerçeklerinizi görün.

 3-    Kredi Skorunuzu Öğrenin

Neden Önemli: Kredi, kredi kartı, artı para gibi bir finansal bir ürüne ihtiyacınız olduğunda ilk kontrol edilecek olan rapor, kredi skor raporunuz olacak. Hatta size sunulacak kredi oranları bile buna göre belirlenecek. Bu nedenle durumunuzu öğrenin, gerekiyorsa skorunuzu arttırın.

Hemen Yapın: www.findeks.com’a girin. Kredi skor raporunuzu satın alın. Notunuz Türkiye ortalamasının altındaysa pararumu.com üzerinden kredi skorunuzu nasıl yükseltebileceğinizle ilgili makaleleri okuyup, uygulayın.

4-    Harcamalarınızı Yüzde 10 Azaltın

Neden Önemli: İstek harcamalarınızdan biraz kısarak kendinizi enflasyona karşı koruyabilirsiniz.

Hemen Yapın: Moneye ile bütçe yapıp, zaaf harcama kaleminizi bulabilir ve harcamalarınızı kısmadan hedefinizdeki birikime ulaşabilirsiniz.

5-    Para Avına Çıkın

Neden Önemli: Günlük koşuşturmaca içerisinde farkında olmadan yaptığınız abonelikler, satın aldığınız paketler, evinizde dikkat etmediğiniz bazı küçük detaylar büyük tasarruflar olarak size dönebilir.
Hemen yapın: İnternet, telefon, televizyon abonelikleriniz kullanımınıza uygun mu? Akşamdan akşama eve geliyor ama en üst internet paketini mi kullanıyorsunuz? Ya da paketinizde hiç izlemediğiniz tv kanalları mı var? Kullanmadığınız ama aidatını ödediğiniz kredi kartlarınız var mı? Elektrik, su, doğalgaz tasarruf önlemlerini uyguluyor musunuz? Faturalarınızı otomatik ödemeye koymayı unuttunuz ve her ay 3-5 tl de olsa birkaç günlük gecikme parası mı ödüyorsunuz? Evde bir para avına çıkın bakalım.

6-    Geleceğinizi Planlayın

Neden Önemli: Bir taraftan ömür uzadı, bir taraftan da hayat su gibi akıyor. Bir bakmışsınız o çok uzak dediğiniz gelecek gelivermiş. Kendinizi geleceği hazırlamak için şimdiden o günleri planlamalısınız.
Hemen Yapın: Bugün hemen, geleceğiniz için varlığını bile unutacağınız bir birikim hesabı açın ve her ay gelirinizi elinize bile almadan bir kısmını o hesaba aktarın. Ya da hemen şimdi kendinize bir BES hesabı açın.