Her şeyin başı finansal sağlık

Finansal sağlığınızı korumanın ilk adımı; net, ölçülebilir finansal hedeflerler belirlemektir.

Finansal sağlığınızı korumanın ilk adımı; net, ölçülebilir finansal hedeflerler belirlemektir. Bu ister borç kapamak olsun ister yeni evin kredisini ödemek için birikim yapmak olsun, atacağınız adımları bu hedefin gerçekleşmesine odaklamanız gerekir. Şu soruları kendinize sorarak başlamaya ne dersiniz?

TAM OLARAK NEREDESİNİZ?

Resmin tamamını görün. Ne kadar biriktirdiniz veya ne kadar borcunuz var… Toplam borcunuzu bulmak aynı zamanda borç gelir oranınızı hesaplamanızı sağlar. Bu da size ne kadar tasarruf yapmanız gerektiğinin bilgisini verir.

BÜTÇENİZE BAĞLI KALABİLİR MİSİNİZ?

Bütçe yapmak, finansal sağlığın en önemli takviyesidir. Gereksiz ve plansız harcamalardan kaçınmanız gerektiği anlamına gelir. Birikim ve harcama dengesini sağlayabilmeniz adına ne kadar kazandığınızın bir planını yapmanız gerekir. İlk önce ihtiyaçlarınızı ardından isteklerinizi belirlemenizi öneririm. Bütçenizi oluşturduktan sonra harcamalarınızı azaltabileceğiniz alanlara bakıp, tasarruf yapabilirsiniz.

ACİL DURUMLAR İÇİN HAZIR OLACAK MISINIZ?

Önünüze çıkabilecek ani beklenmedik olaylara karşı daha önceden önlem almak, size olayları daha kolay yönetebilme gücü verir.

YAŞAM TARZINIZI DEĞİŞTİREBİLECEK MİSİNİZ?

Kalıcı değişiklikler yapmak için bunu bir yaşam tarzı olarak kabul etmeli ve uygulamalısınız. Çünkü harcama alışkanlıklarınızı yaşam tarzınız karar verir.

Unutmayın hedeflerinize ulaşmak için paranızı ve kendinizi doğru bir şekilde yönetmek, geleceğe özgür ve güvenli bir şekilde bakmanızı sağlar.

Zengin insanlar nasıl düşünür?Zengin insanların zihniyetine nasıl sahip olunur? Neyi farklı yaparlar? Sizi zenginliğe götürecek alışkanlıklar geliştirmeye başlamak ister misiniz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store