Finansal özgürlük ne demek? Nasıl finansal özgür olunur?

Finansal olarak özgür olmak istiyorsunuz ama nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Çoğu insan, harekete geçmediği için finansal olarak özgür olma hayallerine asla ulaşamaz. Maaştan maaşa bir yaşam döngüsünde sıkışıp kalırlar.

Finansal olarak özgür olmak istiyorsunuz ama nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Çoğu insan, harekete geçmediği için finansal olarak özgür olma hayallerine asla ulaşamaz. Maaştan maaşa bir yaşam döngüsünde sıkışıp kalırlar.

Finansal yönetim hayatın ayrılmaz bir parçası: faturaları ödemeye, istek ve ihtiyaçlar için denge oluşturmaya, emeklilik ve uzun vadeli finansal istikrar için planlamaya kadar.

Burada, borçlardan kurtulmak ve geleceğinizi planlamak da dahil olmak üzere, insanların finansal özgürlüğe ulaşmak için attığı adımlara göz atacağız.

Finansal özgürlük ne demek?

Finansal özgürlük, kişiden kişiye değişebilir. Pek çok insan bu özgürlüğü hiç borcu olmamak veya borcunu düzenli olarak ödemek ve istekler için kenara para ayırmak olarak tanımlar.

Finansal özgürlüğün sizin için ne anlama geldiğine bakılmaksızın, kavram aynı kalır: finansal özgürlük; finansal durumunuz hakkında endişelenmenize gerek kalmadan istediğinizi şeyleri yapabilmeniz anlamına gelir. 

Harcama alışkanlıklarınızda değişiklik yapmaktan borcunuzu ödemeye, finansal özgürlüğe daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacak iyileştirmeler yapmanın birçok yolu var.

1. Para durumunuzu anlayın

Finansal özgürlüğün ilk adımı finansal olarak şu anda nerede olduğunuzu bulmak. Bütçe oluşturun ve paranızın nereye gittiğini görmek için en az bir veya iki ay boyunca para durumunuzu takip edin. Bütçe yapıp, takibini yapmaya başladıktan sonra her şey daha da kolaylaşır.

2. Borçlarınızı kapatın

Kredi puanınız da mevcut para durumunuzu belirlemek için önemli ve borçlarınızdan büyük ölçüde etkilenir. Nerede olduğunuzu görmek için kredi puanınızı gözden geçirin. İyi bir krediniz varsa, muhtemelen finansal kararlar almak için daha iyi bir yerdesiniz. Ancak kredi puanınız kötü olsa bile endişelenmeyin. Kredi puanınızı iyileştirmenin ve borcunuzu azaltmanın hala yolları var.

Borçla mücadele ediyorsanız, finansal özgürlük kazanmak için borcunuzu ödemeye odaklanmanız önemli. Borçlar ödendikten sonra finansal hedefleriniz için birikim ve planlama yapabilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızı doğu kullanmayı bilmenizin de önemli olduğunu unutmayın.

Kredi kartlarınızdaki minimum bakiyeden fazlasını ödeyin. Bu, kredi kartının ömrü boyunca ödediğiniz faiz miktarını azaltır ve daha hızlı ödenmesini sağlar.

3. Yeni hedefler belirleyin

Neden paraya ihtiyacınız olduğunu, finansal bağımsızlık istemenizin nedenlerini ve bunu elde etmek için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu düşünün.

  • Araba için mi yoksa ev için mi?
  • Ailenize destek olmak için mi?
  • Öğrenci kredilerini ödemek veya kredi kartı borcundan kurtulmak için mi?

Neden paraya ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra gerçekçi ve ulaşılabilir finansal hedefler belirleyin.

4. Yeni finansal alışkanlıklar geliştirin

Yeni finansal alışkanlıklar geliştirmek finansal özgürlüğe ulaşmanıza yardımcı olur.

Tutumlu yaşam tarzına sahip olun

Tutumlu yaşam; imkanlarınızın altında yaşamak anlamına gelir. Tutumlu olmak sevdiğiniz şeylerden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ne zaman ve ne sıklıkla para harcadığınıza dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bir bütçe takibi yapmak ve işe giderken dışarıda yemek yemeyi veya kahve içmeyi azaltmak, tutumlu yaşam alışkanlıklarının başlıca örnekleri. 

Olumlu bir para zihniyeti geliştirin

Olumlu para zihniyeti odak noktanızı para hedeflerine odaklamak, hedefleriniz için para kazanabileceğinize inanmak olmalı.

Acil durum fonu başlatın

Acil durum fonuna sahip olmak çok önemli. Böylece kredi kartlarına güvenmezsiniz ve beklenmedik bir şey ortaya çıktığında üstesinden gelirsiniz. Acil durum fonları, birikimlerinizden ve kişisel banka hesabınızdan ayrı olarak, sorun olması durumunda kenarda tutulan paradır.

 

İş görüşmesinde maaş konusu nasıl konuşmalı?İş görüşmelerinde belki de en zor kısımlardan biri maaş konusu. Ücret beklentiniz nedir sorusuna cevap bulmak kolay değil ve bu soru kesinlikle gelecek! O halde ne yapmalıyız?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store