Finansal Check Up Nasıl Yapılır?

Para durumunuz sağlıklı mı? Para durumunuzu en son ne zaman gözden geçirdiniz? Sağlığınızı korumak için fiziksel sağlık kontrolü yaptırdığınız gibi para durumunuzu da sağlıklı tutmak için düzenli olarak finansal check-up yaptırmanız gerekir.

Para durumunuz sağlıklı mı? Para durumunuzu en son ne zaman gözden geçirdiniz? Sağlığınızı korumak için fiziksel sağlık kontrolü yaptırdığınız gibi para durumunuzu da sağlıklı tutmak için düzenli olarak finansal check-up yaptırmanız gerekir. Dikkatli değilseniz, paranızı iyi şekilde yönetemeyebilirsiniz.

Finansal sağlık kontrolü, para durumunuzun ne kadar iyi gittiğini veya finansal ulaşmak için ne üzerinde çalışmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

İyi para alışkanlıkları oluşturmak sağlam finansal plana sahip olmak ve düzenli olarak finansal sağlık kontrolü yapmak, para hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Etkili finansal check-up'ı nasıl yapabilirsiniz?

Çoğu uzman, yıllık olarak veya önemli bir olaydan (evlilik veya boşanma gibi) sonra düzenli finansal kontrol yapmanızı önerir. Para durumunuzu gözden geçirirken hiçbir şeyi göz ardı etmediğinizden veya finansal sağlığınız için kritik olan bir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için sistemi takip etmek önemlidir. Finansal kontrol yaparken ele almanız gereken ana konular şunlardır.

Yaşam Değişiklikleri

Son finansal muayenenizden bu yana hayatınızda meydana gelen önemli değişiklikleri gözden geçirin. İş değiştirdiniz mi, evlendiniz mi, boşandınız mı, ailenize yeni üye katıldı mı, ev aldınız mı, taşındınız mı veya emekli oldunuz mu? Bu yaşam olaylarının her biri, genel finansal resminizde değişiklikleri tetikleyebilir. Aşağıdaki bölümleri incelerken, bu yaşam değişikliklerinin ileriye dönük planlarınızı nasıl değiştirebileceğini düşünün.

Finansal Hedefler

Finansal hedefler onlara ulaşmak için plan gerektirir. Emeklilik fonu oluşturmak, finansal bir hedefin örneğidir. Diğerleri arasında acil durum fonu oluşturmak, araba veya ev için peşinat ödemek ya da halihazırda sahip olmadığınız parayı gerektiren herhangi bir şey için para biriktirmek yer alır. Finansal hedeflere yönelik ilerlemenizi değerlendirin ve gerektiği gibi ayarlayın. Hedefe ulaştığınızda, onu listeden çıkarın ve başka hedefle değiştirin.

Bütçe

Aylık bütçe planı oluşturulmalıdır. Buradaki fikir, tüm masrafları karşılamak için yeterli gelire sahip olduğunuzdan emin olmak ve yine de finansal hedeflerinizi karşılamak için fon bırakmaktır. Bütçenizi Moneye uygulaması ile kontrol altına alarak, koruyabilirsiniz.

Borç

Krediler ve kredi kartları da dahil olmak üzere tüm borçlarınızı gözden geçirin. Borcunuz, artıyorsa bu bakiyelerin tekrar düşmeye başlaması için harcamaları kısmanın zamanı gelmiş olabilir. 

Finansal kontrolünüzü tamamladığınızda, önemli bir şeyi atlamadığınızdan emin olun. Kontrolünüz sonucunda yapmaya karar verdiğiniz tüm değişiklikleri kaydedin ve bu değişiklikleri mümkün olan en kısa sürede yapmak için plan yapın. 

Her Kadının Sahip Olması Gereken En Lüks 10 Şey Yaşam tarzınızı yükseltmeye hazır mısınız? İşte her kadının sahip olması gereken en lüks ürünleri sizler için derledik. 10’uncu madde en önemlisi!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store