Finansal Alışkanlık Nasıl Kazanılır?

Finansal hedefler belirlerken yerinde sağlam bir plan ve bunu destekleyecek doğru alışkanlıklar olmadan, bu hedeflere ulaşmak zor olabilir. Bu makalede ise finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için benimseyebileceğiniz finansal alışkanlıkları öğreneceksiniz.

Finansal hedefler belirlerken yerinde sağlam bir plan ve bunu destekleyecek doğru alışkanlıklar olmadan, bu hedeflere ulaşmak zor olabilir. Bu makalede ise finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için benimseyebileceğiniz finansal alışkanlıkları öğreneceksiniz.

Harcamalarınızı takip edin

 Finansal durumunuzdaki herhangi bir şeyi değiştirmek için, paranızın nereye gittiği de dahil olmak üzere şu anda nerede olduğunuzu bilmeniz gerekir. Harcamalarınızı takip etmeyen biriyseniz ve paranızın nasıl bittiği konusunda kafanız karışıyorsa Moneye uygulaması ile bu durumu düzeltebilirsiniz. Sonunda oturup harcamalarınızı takip ettiğinizde, bunu neden daha önce neden yapmadığınıza şaşıracaksınız. Harcamalarınızı takip etmek, paranızın nereye gittiği konusunda gözlerinizi açabilir. Nerede daha fazla harcadığınızı gösterir ve gelecek için bütçe belirlemenize yardımcı olabilir.

Finansal hedefler belirleyin

Bazen parayı nasıl harcamaları gerektiğini bilen ama ne kadar biriktireceklerini ya da nasıl yapacaklarını bilmeyen pek çok insanla karşılaşırız. Ve bilseler bile, bunu yapmak için gerçekten motivasyonları olmaz. Eğer belirli finansal hedefleriniz yoksa siz de bu durumda olabilirsiniz. Hedefinizi bilmediğinizde biriktirmek çok daha da zorlaşır. Ancak finansal hedefler belirlediğinizde, neden biriktirdiğinizi tam olarak bilirsiniz. Artı, hedefinize ulaşma düşüncesi ihtiyacınız olan tüm motivasyonu sağlar.

Bütçenizi güncelleyin

Finansal durumunuzu kontrol etmek çok önemli. Haftada bir kez oturun ve bütçenizi güncelleyin. Tüm harcamalarınızı yazın. Ayrıca aylık bütçenizi kapatıp, bir sonraki ayın bütçesini planlamaya çalışın. 

Bütçenizden önde olun

Bütçenizden bir ay önde olmak işin en güzel tarafıdır. Çoğu insan Ocak faturalarını ödemek için Ocak maaşlarını kullanır. Ancak bütçenizde bir ay ileride olduğunuzda, Şubat faturalarını ödemek için Ocak maaşınızı kullanırsınız. Bu tür bütçelemenin birçok faydası vardır. Bu aylık tampon ve küçük bir acil durum fonu işlevi görür. 

Kredi kartlarınızı sorumlu bir şekilde kullanın

Kredi kartınıza ne kadar harcarsanız harcayın, geri ödeme yapacağınız gerçeğini unutmayın. Harcama yapmayı düşündüğünüzde, kredi kartı limitinize bakmak yerine banka hesap bakiyenize bakın. Limitiniz kadar harcamak zorunda değilsiniz. Durup kendinize şu soruyu sorun: "Bu para birikim hesabımda olsaydı, yine de harcar mıydım?" Çünkü günün sonunda harcadığınız para kendi paranızdır. 

Acil durum fonunuz olsun

Mutlaka bir acil durum fonunuz olmalı.

  • Bu ayırdığınız para nakit olmalı.
  • Kolay bir şekilde erişebileceğiniz bir yerde olmalı. Örneğin, banka hesabında her an bozdurulabilir likit fonda bulunmalı.
  • Diğer hesaplarınızdan ayrı bir yerde durmalı.
  • Maliyeti olmamalı. Yani, kredi kart limitiniz, kredili mevduat yatırımlarınız, acil durum fonu değildir. Bir şeyleri satmak zorunda olmamalısınız. Çünkü acil durumlarda ev ya da arabanızı elden çıkarmak demek, değerinden yüzde 20-30 daha ucuza satmak anlamına gelir.

2021, nihayet finansal durumunuzu değiştirdiğiniz ve tüm hedeflerinize ulaştığınız yıl olabilir. Bu listedeki finansal alışkanlıklardan yalnızca birkaçını (veya birkaçından fazlasını) uygulayarak, harika adımlar atabilirsiniz.

 

Güldür Güldür Show - Anne BankEşinden aldığı paraları biriktiren ev hanımı Mehtap, bu durumu nasıl bir yatırıma dönüştürmüş olabilir? Hadi izleyelim!

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store