Parayı lüks şeylere harcamayı neden severiz?

Sizce neden lüks şeylere para harcamayı seviyoruz? Hiç düşündünüz mü?

Güncelleme:

1. MİKTAR BÜYÜK OLDUĞUNDA FARK ETMİYORUZ

Bir restoranda akşam yemeği yedikten sonra garson size 900 TL’lik hesap getiriyor diyelim, muhtemelen garsona 1000 TL verecek ve üstünü almayacaksınız. Bunun nispeten küçük bir miktar olduğuna karar verebilirsiniz çünkü yemeğinizin maliyeti bundan fazlaydı.

2. GİZLİCE ETKİLENİYORUZ

Sizi satın almaya daha yatkın hale getirmek için tasarlanmış birçok numara var. İlk başta, satıcı muhtemelen sizi almaya teşvik etmek için ücretsiz bir şeyler sunacak ve ardından size bir ürünün ne kadar harika olduğunu sosyal ağlar yoluyla gösterecek.

3. HAKKIMIZDA KÖTÜ DÜŞÜNÜLMESİNİ İSTEMİYORUZ

Burada psikoloji yeniden devreye giriyor. Bu durumda, bir tür kalabalık hissinden bahsediyoruz. Pahalı kafe ve restoranlarda, garsonlar siz onlardan istemedikçe bozuk para yerine kâğıt para üstü getirirler ve siz genellikle cömert bir şekilde onu bahşiş olarak bırakırsınız. Ve böylelikle bilinçaltımızda, farklı davranmanın yanlış olduğunu düşünmeye ve diğer müşterilerle aynı şekilde davranmaya başlarız.

4. PAHALI ORTAMLARDA RAHATLAMIŞ HİSSEDERİZ

Marka olan bir giyim mağazası, restoran ve araba bayisini birleştiren nedir? Çevredekiler! Bu kuruluşların sahipleri, sadece fazladan para harcamak için değil, aynı zamanda bizi lüks bir atmosfere kaptırmak için pahalı tasarımlar ve yüksek kaliteli mobilyalar kullanıyorlar. Böyle yerlerde, her kuruşu düşünmek kolay olmuyor.

5. ÇEVREMİZDEKİLERİ ETKİLEMEK İSTİYORUZ

Davranışsal ekonomi üzerine yapılan birçok araştırma, insanları etkilemeye eğilimli olduğumuzu doğruluyor. Bu bizim doğamızda var. Dolayısıyla, gereğinden fazla para ödemek, bunu yapmanın bir yolu oluyor.

6. HİZMETİ GERÇEKTEN SEVİYORUZ

Bir şeyi gerçekten seviyorsanız, bunun için biraz daha fazla ödeme yapmak istersiniz. Dünyada yüksek fiyatlarını hak eden birçok yer mevcut. Kibar çalışanların olduğu, lezzetli yemekler yediğiniz ve hızlı hizmet aldığınız yere neden fazladan para ödeyerek onlara teşekkür etmeyesiniz?

Dünyanın En Zengin İnsanı Kim Oldu? Kim Jeff Bezos’u geride bırakarak dünyanın en zengin insanı oldu?

 

 

Etiketler Harcama Para
Yorumlar
Kalan Karakter 800