Kredi kartı borcundan nasıl kurtulurum?

Kredi kartını yönetmek özveri ister. Ancak önemli adımların ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Kredi kartınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için bu ipuçlarına göz atın.

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv
1 5 KARTINIZI SON ÖDEME TARİHİNE KADAR ÖDEYİN

En önemli şey bakiyenizi son ödeme tarihine kadar ödemenizdir. Kredi kartları faiz alır. Bu, bakiyenizin tamamını ödemezseniz, kalan tutarın belirli bir oranda artacağı anlamına gelir. Faiz ödemekten kaçınmanın tek yolu, yalnızca asgari tutarı değil, bakiyenizin tamamını ödemek olmalı.

 

Güçlü kredi notunu korumak önemli. Çünkü kredi notu finansal sağlığınız için çok önemli. Kredi puanınız, temel olarak, kredi verenlerin ne kadar güvenilir olduğunuzu düşündüklerinin bir ölçüsü. Ne kadar yükselirse, gelecekte bir kredi için onaylanma olasılığınız o kadar artar.

2 5 KOŞULLARI ÖĞRENİN

İlk kredi kartınızı aldığınızda, hesabınızın hüküm ve koşullarını özetleyen belgelerle birlikte gelir. Küçük yazıları bir oturuşta veya bir günde okumak zorunda olmasanız da kartını elinize alır almaz üzerinden geçmek çok önemli. Bölümlere ayırın, böylece tam olarak neye erişiminiz olduğunu ve kredi kartı şirketinizin sizden ne beklediğini bilirsiniz.

3 5 KARTINIZI NE ZAMAN KULLANACAĞINIZI BELİRLEYİN

Bu kartı sadece acil durumlarda mı kullanacaksınız? Seyahat masrafları? Peki ya oto tamiri? Market? Günlük olarak kullanmaya başlamadan önce, kendi sınırlarınızın ne olduğunu öğrenin.

 

Pek çok kredi kartı, kartın türüne göre en az 12 ay vade farksız promosyon sağlar.

Daha sonra ödeme umuduyla mümkün olduğunca çok harcama yapmak cazip gelse de bu tuzağa düşmek istemezsiniz. Örneğin, sağlam bir kredi geçmişi oluşturmak için, zamanında ödemeniz için hangi faturaların yönetilebilir olduğunu belirleyin. İyi finansal alışkanlıklar oluşturmak için, ödemenin tamamını vade tarihinde veya öncesinde yapın.

4 5 KREDİ KARTINIZI DAİMA TAKİP EDİN

Kredi kartı faturalarınızı ve/veya ödemelerinizi incelemek için zaman ayırın. Sadece her işlemin meşru olmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kartınızın nerede ve nasıl kullanıldığını tam olarak görmenizi sağlar. Bir şey doğru görünmüyorsa, düzeltilmesi için hemen yetkilileri arayın.

5 5 BORÇLARINIZI YÖNETİN

Kredi kartınızı her kullandığınızda aslında kısa vadeli borç alırsınız. Kredinin şartları, her ayın sonunda geri ödenmesi gerektiğini belirtir. Her ay kredi kartı faturanızı ödemezseniz borç birikir. En küçük ödemeyi yapsanız bile kalan bakiye üzerinden faiz artmaya başlayacaktır. Kredi kartı borcunuzun zaman içinde finansal durumunuz üzerinde ciddi bir etkisi olabilir. Kendinizi artan kredi kartı borcu ile bulursanız, bununla başa çıkmak için bir planınız olması çok önemli. Ödeme zaman çizelgenizi belirleyin.

Etiketler Kredi Kartı
Yorumlar
Kalan Karakter 800