Kıyafete Çok Fazla Para Harcıyorsan Bu Yazıyı İyi Oku

İlk önce neden çok alışveriş yapıyorsun bunu anla, analiz et. Alışveriş yapmak seni rahatlatıyor mu? Alışveriş yerine spor, kitap okuma gibi hobiler edinebilirsin...

1.Para Planı/Bütçe: Gelirinin yüzde kaçını kıyafet için ayırabilirsin? Ev, gıda, sağlık, araba, birikim... Tavsiyem gelirinin % 5-8 ayırabilirsin. Senelik kıyafet bütçeni ikiye böl. Yazlık, kışlık kıyafet alışverişlerinde ne harcayabileceğini bilirsin.

2.Kıyafet Planı: Gardırobun için aşağıdaki TOP 5 oluştur. - Siyah elbise ve siyah etek ceket, lacivert etek ceket, - Beyaz gömlek, siyah dik yaka kazak, - Güzel kahve veya siyah palto İstediğin kadar aksesuar kullanabilirsin.

3.Kıyafet Detoksu: Dolabını temizle. 

a. Bir senedir giymediğin ve  eskimiş kıyafetleri ayır. Giymediklerini internetten  satabilirsin. b.Arkadaşlarınla, kek börek, altın günü gibi  gardırop temizleme günleri yapın. Giymediğiniz kıyafetleri vakfa bağışlayın. Böylece ‘Birinin eskisi, diğerinin yenisi’ olur.

4.Moda uymak: Artık giymek istemediğin, modası geçen giysileri terziye götürerek değişiklik yaptırabilirsin. Çantalarını lostraya vererek deri saplıyı zincir saplı çanta olarak değiştirebilirsin.

5.Alışveriş tüyoları; Alışverişe çıkmadan önce;

-Kıyafet bütçene bak. Ne kadar harcayabilirsin? -Süpermarkete gider gibi liste yap. Neye ihtiyacın var? -Dolabının fotoğrafını çek. - Fikrine ve aklına güvendiğin bir arkadaşınla alışverişe çık. Alışveriş sırasında; -10 saniye düşün gerçekten alacağın giysiye ihtiyacın var mı? - Zayıflayınca giyerim, aman ucuzluktaymış, aaa sadece 20 tl imiş deyip alma. -‘Ben bunu ne ile giyeceğim?’ diye düşün.

Kendini tanı, tarzını anla, dolabının fotoğrafına bak KIYAFETİ taşıyan sensin, o seni taşımasın. Kıyafete ruh, enerji, güzellik veren sensin... 

Yorumlar
Kalan Karakter 800