Kariyeriniz için çok önemli 5 ipucu!

Kariyerinizde değerinizi nasıl artıracağınızı biliyor musunuz? Ya da nasıl pazarlık yapacağınızı? Kadın olarak nasıl özgüvenli olacağınızı ve çok daha fazlasını… İşte size kariyeriniz için kullanabileceğiniz ipuçları:

Kariyerine yeni başlayan, kariyer değiştiren, yeni bir iş arayan veya işte daha iyisini yapmak isteyen biri için bu kariyer başarısı faktörleri tam size göre. Daha fazla para kazanmanıza ve hak ettiğiniz daha iyi maaşlı işi almanıza yardımcı olacaklar… Çünkü siz buna değersiniz.

1. DAİMA FAZLASINI İSTEYİN

Sormamamın etkisi üzerine biraz düşünsenize! Bazıları sizden daha fazla kazanıyor… Hatta bazıları prim bile alıyor. Peki onlar neden daha çok kazanıyorlar? Sizden daha farklı olarak ne yaptılar? Çünkü aldıkları ilk teklifi kabul etmediler. Bunun yerine daha fazlasını istediler.

Daha fazlasını istemek sadece onlara daha fazla para kazandırmakla kalmadı, aynı zamanda o şirketteki kariyerleri boyunca taban maaşlarının bir yüzdesi olarak verilen zam ve ikramiyeler açısından daha fazla kazanmalarını sağladı.

Daha fazla para istemenin yolları

Sormaktan çekinmeyin veya utanmayın. Para Durumu olarak mottomuz neydi: Utanmak yok suçlamak yok! Daha fazla para istemek, kariyer başarısında kritik bir adım. Olabilecek en kötü şey, hayır almanız, ama en azından denediğinizi bileceksiniz. Bir iş aramaya başlamadan önce, sektörünüzde, şehrinizde ve başvurduğunuz şirket tarafından ortalama olarak ne kadar ödeme yapıldığınız belirlemek için araştırma yapın. Ayrıca, becerilerinizi ve eğitim seviyenizi mevcut verilerle karşılaştırın. 

Bunu yapmak size müzakere için bir temel sağlayacak. Karşılaştığınız her ortalama maaş için, o ortalamanın daha üstünde maaş alan insanlar olduğunu unutmayın. Bu siz de olabilirsiniz. 

2. AVANTAJLAR DA MÜZAKEREYE AÇIKTIR

Müzakere etmek ve daha fazlasını istemek sadece maaşınızla bitmiyor. Aslında faydalarınız için de pazarlık yapabilirsiniz. Özellikle maaş açısından pazarlık yapacak çok yer yoksa.

Sadece maaşınızı değil, aynı zamanda faydalarınızı da müzakere etmeye karar verin. Günün sonunda, söyleyebilecekleri en kötü şey ne? Hayır diyebilirler ve siz de devam ettirebilirsiniz.

Ve sonraki işlerde, tatil günlerinden evden çalışmaya, yaz günlerine, çalıştığınız bilgisayar türüne, çalışma programınıza, performansınıza dayalı gelecekteki ikramiyelere kadar her şeyi müzakere edin. Unutma: Sormazsan, alamazsın!

Pazarlık avantajları hakkında ipucu

Müzakere faydaları söz konusu olduğunda, araştırmanızı (tıpkı maaşlarda yaptığınız gibi) söz konusu şirkette, sektörünüzde ve hatta rakiplerle insanlara ne teklif edildiğini görmek için yapın. Bu, pazarlık yaptığınızda size daha fazla alan açacak ve isteklerinizi gülünç hale getirmeyecek.

3. BEKLENTİLERİ AŞIN VE KENDİNİZİ PAHA BİÇİLMEZ YAPIN 

Yeni bir işverenin kapısından adımınızı attığınızda, onlara sizi neden işe aldıklarını göstermek istersiniz. Ayrıca beklentileri aşarak sizi neden ikramiye, zam ve terfilerle ödüllendirmeleri gerektiğini de kanıtlamak istersiniz. Esasen amacınız, kendinizi şirketiniz için paha biçilmez bir kaynak haline getirmek olmalı.

Çalıştığınız her iş için bunu hedef haline getirin. Her gün işe gelin, elinizden gelenin en iyisini yapın, inisiyatif aldın ve rolünüzde başarılı olmak için neye ihtiyacınız olduğunu öğrendiğinizden emin olun. Sorular sorun, geri bildirimde bulunun, fikirlerinizi ve önerilerinizi masaya yatırın ve üzerinde çalıştığınız her projede, mecbur olmadığınızı bilseniz bile her zaman gereğinden fazlasını yapın.

Hayalinizdeki işte olmasanız bile, işinizi en iyi şekilde yapmak ve en iyi kendiniz olmak önemli. Fırsat çıktığında hayalinizdeki iş için kendinizi göstereceksiniz. Bunun nedeni, mükemmel işler yapma konusundaki alışkanlıkları ve tutarlılığı zaten geliştirmiş olmanızdır.

Şu anda nerede olursanız olun kendinizi ilerleme için eğitirsiniz.

Beklentileri aşmak için ipucu

Müdürünüzden sık sık geri bildirim isteyin. Ancak geri bildirim aldığınızdan ve müdürünüzün performansınız hakkında ne düşündüğünü bildiğinizden emin olun.

4. ÖĞRENMEYİ ASLA BIRAKMAYIN

Sırf işinizde gerçekten iyi olmanız, büyümek için hala yer olmadığı anlamına gelmez.

Bir ekipte nasıl çalışılacağını, sistem ve süreçlerin nasıl geliştirileceğini, proje yönetimini ve çok daha fazlasını öğrenmeye çalışın.

Daha fazlasını nasıl öğreneceğinize dair ipucu

Becerilerinizi geliştirmek için yararlanabileceğiniz kurslar, sertifikalar, konferanslar vb. bulun. Bu, şimdi yaptığınız işte ve gelecekte üstleneceğiniz herhangi bir işte daha iyi olmanıza yardımcı olacak. 

5. KARİYER BAŞARISI ELDE ETMEK İÇİN PROFESYONEL HEDEFLER BELİRLEYİN

Kariyer başarısının en önemli adımlarından biri mesleki gelişim hedefleri belirlemek olacak. Diğer her şey gibi, hedef belirlemek de hayati önem taşır çünkü daha büyük şeyleri arzulamanıza yardımcı olur. 

Bunu ‘’SMART’’ hedef yöntemini kullanarak yapın. SMART, spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana dayalı anlamına gelir. 

Bu ipuçlarıyla kariyer başarısını kolaylaştırın

Performansınızı artırmak ve daha fazla para kazanmak için bu kariyer başarı faktörlerini kullanın. Becerilerinizi genişletmek, hedefler belirlemek ve kendinizi nasıl pazarlayacağınızı bilmek, kariyerinizde büyümenize ve finansal açıdan başarılı olmanıza yardımcı olmak için fark yaratabilir.

Stilinizden Ödün Vermeden Kıyafetten Nasıl Tasarruf Edebilirsiniz? Stilinizden ödün vermeden kıyafet harcamalarınızdan nasıl tasarruf edebileceğinizi biliyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz!

 

Etiketler Kariyer Başarı
Yorumlar
Kalan Karakter 800