Her Ay Kazandığınızdan Az Harcayın!

Harcamak güzeldir. Hem ekonomiye katkımız olur, hem kendimizi iyi, rahatlamış, güçlü hissederiz. Harcama disiplininiz olduğu sürece de hiç bir problem yoktur.

Harcama disipliniyle ilgili çok tavsiyemiz olacak ama genel kural; ne olursa olsun, her ay kazandığınızdan daha az harcayın! Bunu yapabilirsiniz.

Pratik Harcama Taktikleri:

10 Saniye: Bir şeyi satın almadan önce elinizde 10 saniye tutup bakın: ‘İstek mi, ihtiyaç mı?’ ve ‘Öncelik mi?’ Hakikaten gereksizse, yerine koyun ve kendinizle gurur duyun!
30 Gün: Almak istediğiniz bir şeyi (50 TL üstü) 10 saniye baktıktan sonra almadıysanız ve bir ay sonra hala aklınızda ise, gidip alın. Değilse, unutmuş gitmişsiniz zaten.
Yazın: Bir ay boyunca harcadığınız her şeyi, tek tek cüzdanınızdaki kâğıda yazın.
Konuşun: Harcama konusundaki artı/eksilerinizi her ay düzenli olarak eşinizle, aile üyeleriyle, yakın arkadaşınızla şeffaflıkla ve dürüstçe paylasın. Paylaşmak insanı ferahlatır, hafifletir Başarınızı not edin: Her ay gelişmenizi bir yere yazın. Örnek, harcamalarınızdan ayda 50 lira mı biriktirdiniz? Altı ayda 300 lira, senede 600 lira eder. İşte, gelecek aylar için motivasyonunuz!
Harcama Dürtüsü: Bazen gidip bir şeyler alıp ‘daha güzel, güçlü ve beğenilen’ hissetmek isteriz. Unutmayın, sizi siz yapan ‘şeyler’ değil, kendinizsiniz. Dürtü gelince iki şeye konsantre olun:

    • 1.Finansal Hedefler: Hepimizin ileriye dönük ulaşmak istediği hayalleri; Ev, araba, düğün...

    • 2.Etrafı dolduran eşyalar: Evinizin odalarını tek tek gezin, her odada kullanmadığınız 10 şeyi listeleyin. Lüzumsuz eşya masraf/israf demek, sıkıntı, maliyet demek.


Ne Yapmak Gerek?

Prensip koy: Aldığınız her yeni şeyin eskisini vermeyi (ya da satmayı) prensip edinebilirsiniz. Böylece, almadan önce iyi düşünmeniz gerek
Değerlendir: Kullanmadığınız şeyleri ihtiyacı olana verin, ya da satın. ‘Bu eşyaya bu kadar para verdim’ diyebilirsiniz. Evet, ama kullanmıyorsunuz! ‘Hiç kullanmasam da bir kenarda dursun, bir gün ihtiyaç olur’ da diyebilirsiniz. Şimdiye kadar ihtiyaç olmadıysa, bundan sonra neden olacak?
Paylaş: Senede bir kullandığınız eşyaları komşunuzla, arkadaşınızla paylaşabilirsiniz, ödünç alabilirsiniz. (Çocuğunuzun mezuniyetinde kullanacağınız video kamera gibi).
Alırken kazan: Bir şeyi satın almadan maliyetini iki kere düşün.

Harcamak’ alışkanlıklarımızın sonucu oluşmuş bir davranış biçimidir. Bunu değiştirebilir, disipline edebiliriz.

Unutmayın; ev alma, araba alma ya da iş kurma gibi hedefleriniz varsa, harcamalarınızı kontrol altına alarak bu hedeflere daha kolay ulaşabilirsiniz. 

Hedefinize Ulaşmaya Ne Kadar Yakınsınız?Hedefinizi seçin, testi çözün ve ona ne kadar yakın olduğunuzu görün.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800