Faturaları Zamanında Nasıl Ödersiniz?

Ödenecek faturalarınız var ve strese mi girdiniz? Derin bir nefes alın ve bu önemli adımları atın, böylece faturaları zamanında ödeyebilirsiniz.

Ödenecek faturalarınız var ve strese mi girdiniz? Derin bir nefes alın ve bu önemli adımları atın, böylece faturaları zamanında ödeyebilirsiniz.

1. Adım: Zamanında ödeme yapmak için organize olun

Faturaları ödemenin ilk adımlarından biri, gelir ve giderlerinizin tam resmini çıkarmak. Bu da organize olma zamanınızın geldiği anlamına geliyor. 

Not: Gelir giderlerinizi takip etmek için Moneye uygulamasını kullanın.

Hangi faturaları ödemeniz gerektiğini belirleyin ve finansal durumunuzu değerlendirin.

2. Adım: Finansal durumunuzu değerlendirin

Tüm faturalarınızı listeledikten sonra, bu faturaları ve ayrıca harcamalarınızı değerlendirmenin zamanı geldi. Hangi harcamaların gerekli ve gereksiz olduğunu belirleyin. İhtiyacınızın ve isteğinizin ne olduğu konusunda dürüst olun.

Şimdi isteğe bağlı harcamalarınızı sınırlama zamanı. Yinelenen giderleri tamamen azaltabilirsiniz? Örneğin, harcamalarınızı şu konularda inceleyebilirsiniz:

  • Dışarıda yeme
  • Market
  • Kişisel bakım
  • Abonelikler
  • Saç Bakımı/Cilt Bakımı
  •  Vb

Önünüzdeki bilgileri anlamak için bir dakikanızı ayırın. Belki de ödemeniz gereken çok fazla faturanız olduğu için faturalarınız gecikiyor! Hala bir dergi aboneliği için ödeme yaptığınızı biliyor muydunuz? Alternatif olarak kullanabileceğiniz en sevdiğiniz telefon uygulamasının ücretsiz bir sürümü var mı? Spor salonu üyeliğinizi en son ne zaman kullandınız?

Yinelenen aylık giderler hızlı bir şekilde toplanabilir. Gerekli olmayan tüm abonelikleri ve aylık harcamaları kesin. Bu faturalarınız geciktiğinde maliyetlerinizi düşürmenin harika bir yoludur.

3. Adım: Ödeme planı yapın

Faturaların gerisinde kaldıysanız, bir ödeme planı yapın. Bu doğru para yönetimi yapmanızı sağlayacak ve kredi puanınızın zarar görmesi riskini en aza indirecek. 

4. Adım: Ek gelir elde edin

Konut, gıda, kamu hizmetleri ve ulaşım giderleri ödememiz gereken faturaların büyük kısmını oluşturur. Bu alanlarda maliyetleri azaltmak çok önemli. Ancak, masrafları kısmak her zaman yeterli değil. Harcamalarınızı kıstığınız halde faturalarınızı hala karşılayamıyorsanız, ek gelir elde etmenin yollarını düşünün. 

5. Adım: Faturaları zamanında ödemek için planınızı uygulayın

Ödenecek tüm faturalarınızın listesini yaptınız, yapabileceğiniz yerlerde masrafları azalttınız ve daha iyi fiyatlar için anlaşma yaptınız. Şimdi bir harcama planı veya bütçe oluşturun. Tüm harcamalarınızın bir listesini yapın ve yeni borç geri ödeme planınızı oluşturun.

Faturaları zamanında ödemenin önemli olduğunu unutmayın çünkü bu sadece paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kredinize zarar vermeniz de engeller.

Sizden Gelenler: Borçtan Kurtulmak İstiyorumBugünkü Posta Gazetesi köşemde borçlarından kurtulmak isteyen Sevil Hanım'ın sorusunu yanıtladım.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800