Acil durum fonu oluşturmak isteyenlere 5 ipucu!

Acil durumlar için kenarda nakit bulundurmak oldukça önemli. Daha önceden hiç birikiminiz yoksa nasıl Acil Durum Fonu oluşturabilirsiniz?

Acil Durum Fonu oluşturmaya başlıyorsanız işte size 5 önemli ipucu;

1- AYRI BİR HESAP AÇIN

Her şeyden önce zihninizi acil durumlar için birikim yapacağınıza hazırlamasınız. Yani eyleme geçmeden önce fikren buna hazır olmalısınız. Şu anda bir kenara bırakacak paranız olmasa bile, niyeti belirlemek aktif olarak düşündüğünüz anlamına gelir. Ve bir şeyi aktif olarak düşündüğünüzde, bunu başarmak için harekete geçme olasılığınız daha yüksektir.

Acil Durum Fonu oluşturmak için öncelikle bir hesap açın. Hesabı açmak için harekete geçerek, şu anda paranız olup olmadığına bakılmaksızın tasarruf etme niyeti belirlersiniz ve bu oldukça önemli. Bu şekilde, tasarruf etmek için elinize para geçtiğinde veya bir gelir kaynağı oluşturduğunuzda bu parayı koymak için zaten belirlenmiş bir yeriniz var. Aksi takdirde her zamanki gibi niyet belirlenmediği için, paranın elinizin altında kayması muhtemel olabilir.

2- TASARRUF PLANINIZI BÜTÇENİZE EKLEYİN

Hesabınız açıldıktan sonraki adımınız bir tasarruf stratejisi oluşturmak olmalı. Düzgün bir strateji ile yapacağınız bütçeleme planı acil nakit ihtiyacınızı karşılar. Gelir kaynaklarınızı dağıtırken ayırdığınız bu Acil Durum Fonuna da  zamanla para yatırmayı ve istediğiniz miktara ulaşmaya çalışın.

3- NE KADAR KÜÇÜK OLURSA OLSUN BAŞLAYIN

Ne kadar az miktar olursa olsun, geliriniz elinize geçtiği gibi tasarruf yapmak için ayırın. Az çok demeden ilerler bu işler. Küçük adımlarla başlamak, tasarruf etmek için çaba göstermek, istikrarlı olmak ve zihninizi uzun vadeli tasarruf hedefinize odaklamak çok önemli.

4- ALIŞKANLIK VE TUTARLILIK OLUŞTURUN

Tasarruflarınızı artırmanın ilk aşamalarında en önemli şey, tutarlı bir şekilde tasarruf etme alışkanlığınızı geliştirmeniz. Tasarruf etmek için daha fazla para kazanana kadar beklemeniz kesinlikle yanlış. Sahip olduklarınızla elinizden geleni yaparak paradan tasarruf etme alışkanlığını ve tutarlılığını geliştirebilirsiniz. Buna karşılık, geliriniz arttıkça, para biriktirmeye alışırsınız ve zaman içinde daha da fazla para biriktirebilirsiniz.

5- FİNANSAL DURUM İYİLEŞTİKÇE FONU ARTIRIN

Artık sürekli tasarruf etmek için adım attınız ve böylece daha fazla kazanmaya başladığınızda veya finansal durumunuz düzeldiğinde, daha kolay tasarruf edebileceksiniz. Daha fazla para kazanmaya başladığınızda bütçenizdeki tasarruf tutarlarını ayarlamak iyi bir fikir. Bu şekilde artan gelir kaynağınız ile acil durum bütçenizi daha da artırabilirsiniz. 

Birikime Başlamak İçin 5 Adım Harcamalar hızlı yol aldığı için tasarruflarınızı oluşturmak boş bir hayal gibi görünebilir. Ancak küçük değişiklikler ileride büyük faydalar sağlayabilir. Daha parlak bir finansal geleceğe doğru adımlar atmaya başlamak için bu temel adımları izleyebilirsiniz.

 


 
 
 

ReplyForward

Yorumlar
Kalan Karakter 800