Önemli Günlerinizi Misafirleriniz İçin Değil Kendiniz İçin Programlayın

Finansal hayatınızda çok önemli noktada bulunan; “Önemli günlerinizi misafirleriniz için değil kendiniz için organize edin…” konusuna birlikte bakalım…

Şüphesiz insan yaşayarak deneyimlediği şeylerden daha çok öğreniyor.

Birlikte kısa bir özet geçelim; okuyarak öğrendiklerimizin %10'unu hatırlıyoruz. Öğrenme ortamlarında dinleyerek (öğretmen tarafından anlatmaya dayalı) öğrenilen bilgilerin hatırlanması ise %20'lerde geziniyor. Görsel (görerek) hazırlanmış öğrenme ortamlarında öğrenilen bilgilerin hatırlanması da %30'larda.

Hem görsel hem işitsel olarak düzenlenen öğrenme ortamında öğrenilen bilgilerin hatırlanması %50'lere çıkmaktadır.

Deneyimleyerek yaşayarak öğrenmek ise %80 üzerinde.

Bu sebeple son üç haftadır tamamen yaşayarak deneyimlediğim ve finansal hayatınızda çok önemli noktada bulunan; “Önemli günlerinizi misafirleriniz için değil kendiniz için organize edin…” konusuna birlikte bakalım…

Detaylara ve Bakış Açılarına Takılmayın

Mutluluklar, şüphesiz paylaştıkça çoğalır. Dokunduğunuz insanlar ve ilişkilerinizle büyür. Birlikte olacağınız kişi ile yan yana geldiğinizde; sizin bakış açınız, tüm çerçeveyi belirleyebiliyorsa eğer doğru yoldasınız.

Detaylar ise kaybolmanız gereken değil, keyifli bir sürece çevirmeniz gereken zamanlardır. Eğer bu şekilde düşünürseniz, anılarınızı ilmek ilmek birlikte işleyebilirsiniz.

İstediğinizi Planlayın

Hayaliniz ne, hatırlayın?

Size özel bir gün olduğunu ise hiç unutmayın. Her an, adım adım yaşayın…

Hayatınızı durdurmadan ve tek odak noktanıza da bu günü koyamadan; ne yapmak istediğinizi düşünün? Örneğin; elbisenizin rengi, ayakkabınız, çiçeğiniz, kravatınız, çikolatanız bunların gerçekten şekli önemli mi? Yoksa keyifli mi olsun?

Şekilcilikten, kendini içinize doğru ilerleyin. Mutlaka bir listeniz olsun. Yaptıklarınızın üzerini çizin ve sıradakine geçin. Tüm sevdikleriniz ile paylaşın, paylaştıkça çoğalır. Fikir danışın, danıştıkça da en güzel şekilde yapacağınız şeyler sırası ile ortaya çıkıyor.

Konforunuzu Koruyun

Kendi konforunuzu ve ailenizin konforunu koruyun. Ne çok masraf olun, ne de istemediğiniz bir şeyi yapın. Fiziksel ve psikolojik konforunuzu mutlaka koruyun. O gün rahatsız olacağınız bir elbise ya da ayakkabıyı almayın örneğin.

Unutmayın, Ritüeller İstediğiniz Kadar Var

Şüphesiz geleneklerimiz ve göreneklerimiz çok değerli. Merasimler ve kültürümüz bizim toplum olma ve yaşayış tarzımızı oluşturuyor. Ancak unutmayın, tüm ritüeller sizin istediğiniz kadar var.

Son olarak özel günlerden olan; Söz/Nişan/Kına Gecesi/Düğün yapmak çok önemli ve elbette ki çok değerli, ama eminim sizin için sevdiğiniz insanla birlikte olmak daha önemlidir.

 “Unutmayın, yaşadığınız gün bir gün, o da bugündür…”

Etiketler ilişki plan
Yorumlar
Kalan Karakter 800