İmar Barışı Başvuruları Nereden Yapılır?

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan bütün binaların faydalanabileceği imar barışıyla ilgili özellikle bu detaylar merak ediliyor: İmar barışı başvuruları nasıl yapılır, nereden başvuru yapılacak? Biz de bunlar ve benzer soruların cevaplarını derledik...

Milyonları ilgilendiren imar barışı yasası 8 Haziran tarihinde kabul edildi. Dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından açıklanan imar barışı ile artık yapılar daha düzenli hale gelecek. Afla karıştırılan imar barışında tapu verilemeyecek sadece kayıt belgesi oluşturulacak.

Maddeler halinde imar barışını şu şekilde sıralayabiliriz;


- İmar barışı 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan bütün binaları kapsıyor.

- İmar barışında tapu yok kayıt belgesi verilecek. Bu kayıt belgesi sayesinde binalar izinsiz olmayacak.

- İmar barışından önce çıkan yıkım ve para cezaları silinecek.

- Bilindiği üzere tapu olmayınca su, elektrik gibi ihtiyaçları bağlatmanız imkansız. Fakat yeni imar barışıyla birlikte siz bir kayıt belgesi oluşturacaksınız. Bu kayıt belgesiyle evinize bu ihtiyaçları bağlatabilirsiniz.

- İmar barışı açıklandıktan sonra en merak edilen konulardan biri de yeni kat yapılacak mı sorusu. Evet imar barışından faydalandıktan sonra kat çıkabilirsiniz. Fakat bu kat için kayıt belgesine ödenen bedel kadar ilave ödeme yapmanız gerekiyor.

- Kayıt belgesi en ne zaman ödenecek sorusu da merak ediliyor. Başvurular 8 Ekim tarihinde sona eriyor. Ödemeler de 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapılmalı.

- İmar barışından her yapı faydalanamıyor. Eğer binanınızı başkasının taşınmazları üzerine yaptıysanız bu imar barışından faydalanamazsınız. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16’ncı maddesinde belirtilen istisnai alanlardaki yapılar faydalanamayacak.

-Son olarak eklemek gerekirse yapı kayıt belgesinin belli bir tarihi var. Yapı kayıt belgesi yapının yeniden yapılanması veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak.


İmar Barışına Başvuru Nasıl Yapılacak?

İmar barışı başvurusu yapmak oldukça kolay. Öncelikle e devlet üzerinden imar barışı başvurusunda bulunabilirsiniz. Ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlüklerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Yapı Kayıt Belgesi İçin Ne Kadar Ödenecek?

Yapı kayıt belgesi için belli miktarda para ödemeniz gerekiyor. Yapı kayıt belgesi için arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konut için ödüyorsanız yüzde 3, iş yeri için ödeme yapıyorsanız yüzde 5 ödeme yapmanız gerekiyor. 13 milyon konutu ilgilendiren yapıya başvurular 8 Ekim tarihinde sona erecek.

Yorumlar
Kalan Karakter 800