Ev alırken aman dikkat!

İster oturacağınız ev olsun, ister yatırım amaçlı... Ev almak önemli bir karar. Detaylıca planlama yapmak ve iyice araştırmak şart.

Ödeme Gücü
Ödeme Gücü


Aylık ev kredisi dahil tüm borçlarınızın aylık gelirinizin yüzde 40’ını geçmemesi, evinizdeki finansal huzurunuzun kaçmaması adına çok önemli.
Evi alıp kiraya vereceğim diye düşünerek hesabınızı tamamen buna bağlamayın. Kiracı bulamamanız ya da kiracının umduğunuzdan kısa süre içinde evi boşaltması ödeme güçlüğü yaşamanıza yol açmasın.

Kredi Vadesi
Kredi Vadesi

Gerekirse 15 yıllık kredi ile alır, yavaş yavaş öderim diyorsanız bir kere daha düşünün. Vade uzadıkça ödeyeceğiniz faiz miktarı da artacak. İyice hesap yapın. Mümkün olan en kısa vadeyi planlayın ki ödeyeceğiniz faiz miktarı azalsın, alırken kazanın.

Ödeme Planı
Ödeme Planı

Ülkemizdeki ev kredisi kullanma vadesi 5-10 yıl arası değişmekte. Ev alma kararı verdiyseniz, hele bir de kredi ile alacaksınız bütçeniz üzerinde iyice düşünmeniz öncelikli adımınız olmalı. Uzun vadeli bir borçlanma içine gireceğinizi de göz önüne alıp, bugünkü geliriniz kadar yarınınızı da hesaba katmalısınız. İşsizlik ya da gelir kaybı durumunda kredi taksitlerinizi ne şekilde ödeyeceğinizi de planlamalısınız. Acil durum fonu bunun için biçilmiş kaftan…

Araştırma
Araştırma

Alacağınız evde oturmayı planlıyorsanız, evin lokasyonu işinize, toplu taşımaya, günlük ihtiyaçlarınıza karşılık veriyor mu?
Yatırım amaçlı bir ev almayı düşünüyorsanız, evi almayı düşündüğünüz bölge gelişme potansiyeli olan bir yer mi? Yeni projelere açık mı?

Kiraya vermeyi düşünüyorsanız, bölgedeki kiraları araştırdınız mı?

Depreme Dayanıklılık
Depreme Dayanıklılık

Ülkemizin deprem kuşağında olduğu gerçeğini unutmadan, deprem raporu olan ya da yeni binaları tercih edin.

Amortisman Süresi
Amortisman Süresi

Bölgedeki diğer satılık daireleri araştırın. Kiraya verecek olsanız evin bedelini kaç yılda çıkartacaksınız hesaplayın. Evi alacağınız bölgenin amortisman süresiyle karşılaştırın.

Kredi Karşılaştırma


Birkaç farklı bankadan kredi teklifi alın. Bu tekliflerdeki faiz oranlarını, masraf dahil olarak karşılaştırın.

Ufaktan Başlamayı Düşünün

Hayallerinizdeki ev bütçenizi zorlayacaksa, evdeki huzurunuzu da hesaba katıp, bir oda küçüğünü almayı da düşünebilirsiniz. Zamanla onu satıp bir büyüğünü alabilirsiniz. Ama evdeki huzurunuzu satın alamazsınız.

Yorumlar
Kalan Karakter 800