Kaç Yaşında Emekli Olurum?

Çalışma hayatının en merak edilen konularından biri de emeklilik yaşı hesaplama. Milyonlarca çalışan kaç yaşında emekli olurum sorusunu soruyor. 4A, 4B ve 4C emekli yaşı hesaplama sorgulama robotuyla ilgili tüm detaylar burada.

Türkiye,'de yaş ve prim gün sayısı şartlarını tamamladığınız zaman emekli olursunuz. Prim gününüzü tamamlarsanız emekli olursunuz ama emekli maaşı için yaşı beklemeniz gerekiyor. Bu iki şartı tamamladığınız zaman emekli ikramiyesi alabilirsiniz.

Her çalışan farklı sigorta türüne sahip oluyor. Eğer memursanız 4C'li, sigortalı çalışansanız 4A"lı olarak emeklilik için prim gününüz ödeniyor. Sigortanız ne kadar yüksekten yatarsa o kadar fazla emekli maaşı alıyorsunuz. Peki 4A'lılar emeklilik yaşını nasıl hesaplıyor?

4A EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA

4A'lı çalışanlar SGK'nın sitesine girerek emeklilik yaşını hesaplayabiliyor. SGK'nın emeklilik sayfasına giriş yapıp oradaki bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekiyor. Prim gün sayınızı da tam girerek emekliliğinize ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz.

4B Ne Zaman Emekli Olabilirim?

4B'liler yine SGK'nın sitesine girerek emeklilik yaş hesabı yapabiliyorlar. 4A'dan farklı olarak 4B'de özel durum sorusu soruluyor. Maluliyet var mı, erken yaşlanma var mı sorusuna eksiksiz yanıt vererek doğru hesaba ulaşabilirsiniz.

4C Emekli Sandığı

Devlet memuru olan herkesin sigortası olan 4C için yine SGK'nın sitesine bakmanız gerekiyor. 4C hizmet dökümüne girerek tabii olan hizmetlerinizin başlangıç ve bitiş tarihini yazın. Eğer yeniden hizmete başladıysanız ekle butonuna yazarak emeklilik yaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Unutmadan eklemek gerekiyor, emeklilik yaşı doğum süresi ve askerlik süresine göre farklılık gösteriyor.

SGK'nın Sayfasından Hesaplayabiliyorsunuz

Sgk'nın https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ linkinden karşısınıza çıkan tabloyu doldurarak emeklilik zamanınızı hesaplayabilirsiniz. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800