İlk kez ev alacakların bilmesi gerekenler

Kendine ait bir eve sahip olmak birçok kişinin hayali. Ancak ilk kez ev alırken heyecana kapılıp bu hataları yapmak size pahalıya mal olabilir. İşte ilk kez ev alacakların dikkat etmesi gereken durumlar.

1 8 FİNANSAL KONULARI ÇÖZMEDEN ÖNCE EV ARAMAYIN


Birçok alıcı ne kadarlık bir ev alabileceğini planlamadan, ev kredisi kullanacaksa bankadan bilgi almadan önce evleri görmeye başlıyor. Peşinatınız hazır mı? Bankadan takribi ne kadar kredi kullanabilirsiniz? Kredinin yıllık masraf dahil faiz oranı ne kadar? En az üç bankayı araştırın ve evleri gezmeye başlayın.

2 8 KREDİ NOTUNUZA İYİ BAKIN


Kredi notunuzu biliyor musunuz? Eğer düşükse ev kredisi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu yükseltin. Ödemelerinizi düzenli olarak yapın, bankacınıza danışın. 

3 8 BÜTÇENİZİ ZORLAMAYIN

Alacağınız ev, kullanacağınız kredi bütçenizi zorlamasın. Ev peşinatını arkadaştan, aileden, bankadan borç olarak almayın. Hem ev kredisini hem de peşinat borcunu ödemek finansal huzurunuzu kaçırır. Ev kredisi dahil aylık borç ödemelerinizin toplamı gelirinizin yüzde 40’ını geçmesin. Örneğin aylık aile gelirinizin toplamı 10 bin TL ise, aylık borç ödemeleriniz 4 bin TL’yi aşmasın.

4 8 GERÇEKÇİ OLUN


Satın almak istediğiniz evi beğenin tabii ama aşık olup objektifliğinizi kaybetmeyin. Hayatınızın en önemli yatırımlarından birini yaptığınızı unutmayın. Bölgeyi, mahalleyi iyice araştırın. Evden işe gidip gelme sürenizi ölçün ve toplu taşımaya yakınlık gibi etkenleri hesaba katın. Size hitap eden bir bölge olup olmadığını görmek için trafik, komşular vb. hakkında fikir edinmek için mahalleyi farklı zamanlarda ziyaret edin. Gezdiğiniz evi benzer evlerle karşılaştırın. 

5 8 ESNEK OLUN

Mükemmeli aramak, ev bulmanızı sınırlayabilir, süreyi uzatabilir veya daha fazla ödeme yapmanıza neden olabilir. Açık fikirli olun ve olmazsa olmaz şartlarınız dışındaki evlere şans verin. 

6 8 EKSPER RAPORU İSTEYİN

Evin belediyedeki projeye uygunluğunu, tapu detaylarını, evin üzerinde ipotek ya da haciz kararı olup olmadığını öğrenin. Mutlaka eksper raporu çıkartın. Kredi kullanmayacaksanız bile değerleme firmalarından eksper raporu çıkarabilirsiniz. Eksper raporunun fiyatı evin büyüklüğü gibi birçok kritere göre değişiyor.

7 8 MASRAFLARI BELİRLEYİN

Satın aldığınız evde tadilat yaptırmak isteyebilirsiniz. Bunun yanında tapu, aidat, yıllık deprem sigortası ve vergi gibi standart masraflarınız olacak. Rutin harcamalarınızı ve dönem içinde çıkacak beklenmedik harcamaları da göz önünde bulundurun. Bütçenizde yer ayırın.

8 8 PROTOKOL İSTEYİN

Gayrimenkulün sahibine herhangi bir para transfer edeceğiniz zaman mutlaka bunu yapın. Emlak danışmanı ile ilerliyorsanız da emlak danışmanından satış protokolü hazırlamasını isteyin.

Etiketler ev kredisi Ev Almak
Yorumlar
Kalan Karakter 800