Nasıl influencer olunur?

Sosyal medya hayatımıza girdiği günden bu yana, ilgili platformlarda yüksek takipçiye sahip influencerların önemi artmaya devam ediyor. Peki nasıl influencer yani fenomen olunur?

Kanaat önderi ya da kitleleri etkileyen kişi olarak tanımlanabilen influencer’lar, organik takipçi sayısı ile bir paylaşımında milyonlara ulaşabilen hesaplar. Takipçileriyle kurdukları samimi bağ ile, güven duygusunun etkisiyle insanların satın alım alışkanlıklarını da etkileyen fenomenler aynı zamanda ciddi bir reklam geliri de elde ediyor. Peki Instagram, YouTube ya da TikTok gibi platformlarda nasıl influencer olunur? Bir influencer ne kadar para kazanıyor? Sorularının yanıtlarına bakalım.

Nasıl influencer olabilirim?

Belli bir sosyal medya platformunda yüksek bir takipçi sayısına ulaşmış, takipçileri ile samimi ve güçlü bir bağ kurmayı başarmış kişiler influencer olarak ifade ediliyor. Influencer olmanın ilk kuralı, takipçi sayısından ziyade sıkı bir bağ kurmak. Bunun da ilk adımı takipçilerin organik olması. Sosyal medya takipçi siteleri üzerinden satın alınan 100.000 Instagram takipçisi, tabii ki influencer olmak için yeterli değil. Buna karşın, takipçilerinin yakından takip ettiği 5000 takipçili bir Instagram hesabı ise influencer olarak tanımlanabilir. Bu nedenle ilk adım, organik bir hesap oluşturmak.

Instagram, YouTube ya da TikTok gibi sosyal medya platformlarında influencer olmak için ilk adım iyi bir içerik politikası oluşturmak. Kaliteli, özgün ve merak edilen konulara dair yapılan güçlü paylaşımlar zaman içinde takipçi artırmayı sağlayacak. Gönderiden ziyade Instagram’da hikaye, YouTube’da short paylaşımı, takipçilerle olan samimi bağı güçlendirebilir. Bazı influencer’lar otomobil, kripto para gibi spesifik alanlara yönelirken, bazıları ise sadece gündelik yaşamlarından kesitler sunabilir. Konudan ziyade en önemli konu, insanlarla bir bağ kurabilmektir.

Influencer nasıl para kazanıyor?

Yüksek takipçili bir sosyal medya hesabına sahip influencer için para kazanmanın birçok alternatifi mevcut. Bu durum, hangi sosyal medya platformunun kullanıldığına göre değişebiliyor. İçerik üretilen alan, para kazanma modeli ve takipçi sayısı ise ne kadar gelir elde edileceğini belirleyen faktör.

Instagram fenomenlerinin gelir kaynağı genel olarak işbirlikleridir. Örnek olarak, güzellik-bakım alanında içerik üreten bir influencer, paylaştığı bir hikayede belli bir markanın ürününü kullanmak üzere anlaşma yapabilir. Instagram’ın en yaygın para kazanma modellerinden biri de e-ticaret sitelerinin linklerini paylaşmaktır. Trendyol ve Hepsiburada linkleri paylaşan influencer hesaplar, linke tıklayarak alışveriş yapan kişilerin yarattığı satış hacminden pay almaktadır.

YouTube influencerlarının gelir modeli, genellikle video içi reklamlara dayalıdır. Her videoda belli anlarda devreye giren 5 ya da 10 saniyelik reklamlar için izlenme ve tıklanma başına kanal sahibi para kazanır. YouTube fenomenleri ayrıca Instagram’da olduğu gibi çeşitli işbirlikleri de yapabiliyor.

Popüler sosyal medya platformlarından TikTok da influencer’ların yoğun olduğu bir yer. Instagram’a benzer şekilde, yüksek takipçili hesapların markalarla işbirliği yaparak gelir elde ettiği platformda, aynı zamanda canlı yayın bağış modeli de yer alıyor. Canlı yayın açan bir TikTok influencerı, kullanıcıların yaptığı bağışların bir kısmını alıyor. TikTok ise belli bir komisyon payı alıyor.

Sosyal medya influencerları, fenomenler  ne kadar para kazanıyor?

Sosyal medya kullanıcılarının en çok merak ettiği konular içinde influencer’ların ne kadar para kazandığı da geliyor. Her platformda, yüksek takipçili hesapların elde ettiği gelir seviyesi farklı olabiliyor. YouTube, bu anlamda merak edilen yerlerden. YouTube’da 1 milyon izlenen bir video için, ortalama olarak 500 dolar ile 1500 dolar arasında bir gelir söz konusu olabiliyor. 2022 yılı içinde bu rakam ortalama olarak 18 bin TL olarak ifade edilebilir. İlgili videoda bir işbirliğinin olması ise geliri artırıyor.

Instagram ve TikTok’ta ise influencer hesapların ne kadar gelir elde ettiği daha gizemli. Zira buradaki gelir, markalar ve hesaplar arasında yapılan anlaşmalara dayanıyor. Takipçi sayısı, hesabın kalitesi ve hangi kategoride içeriklerin olduğu elde edilen geliri değiştirebilir. Instagram’da influencer hesaplar, gönderi paylaşımı, hikaye paylaşımı ve reels paylaşımına reklam alabiliyor. 1 milyon takipçili bir hesabın tek bir hikaye için kazandığı para, içeriğe ve hesabın kategorisine göre 10.000 TL’nin üzerinde. TikTok Live, canlı yayında izleyicilerin bağışları üzerinden gelir elde etmeye dayanan bir model de sunuyor. TikTok bağış jetonlarının fiyatları da değişkenlik gösteriyor. 5-10 bin takipçili bir TikTok hesabı dahi, kullanıcılarından bir yayında binlerce TL değerinde jeton bağışı alabiliyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store