Finansal Fair Play Kuralları Nelerdir?

Süper Lig'deki neredeyse tüm takımların FFP kuralları ile belli sıkıntıları var. Böyle olunca 2010 yılında kabul edilen ve 2011 yılında uygulanmaya başlayan Finanslar Fair Play Kurallarının ne olduğu merak ediliyor...
Finansal Fair Play Kuralları Nelerdir?

Daha çok spor dünyası tarafından bilinen Finansal Fair Play, UEFA'nın futbol kulüplerine uyguladığı bir kural. Finansal Fair Play kuralları kulüplerin mali yapısıyla ilgil.

Futbol kulüplerinin mali durumlarının iyileştirilmesi için uygulanan Finansal Fair Play, futbol kulüplerinin futbolculara borcu olup olmadığı, vergi borçları gibi konularla ilgileniyor. 2013 yılında kurulan Mali Kontrol Kurulu ile futbol kulüplerinin mali gelirleri bağımsız olarak inceleniyor.

Bilindiği üzere UEFA'nın düzenlediği Şampiyonlar Ligi gibi organizasyonlara katılmak için futbol kulüplerinin kendi liglerinde başarılı olmaları gerekiyor. Fakat kulüplerin mali tabloda sorunları varsa UEFA buna engel oluyor. Yani başarılı kulüpler de eğer maddi sorunları varsa bu organizasyonlara alınmıyor.

Turnuvalara katılacak olan futbol kulüplerinin son 3 yıllık mali giderleri ve gelirleri inceleniyor. Kulüplerin çoğu bu kurala kısa sürede uyum sağlayamadığından dolayı 2015 yılından itibaren UEFA kulüplerin  mali durumları için çeşitli düzenlemeler yaptı. Kulüplerle anlaşmalara gidildi. Örneğin kulüplere gelir ve gider arasındaki farkı indirmeleri için süre verdi.


Kulüpler Kurallara Uymazsa Ne Olur?

UEFA tarafından belirlenen kurallara uyulmazsa, futbol kulüplerine çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. Bu yaptırımlar; uyarı, kınama, para cezası, puan düşürme, UEFA müsabakalarından elde edilen gelirlerin alıkonulması, UEFA müsabakalarına yeni oyuncuların kaydettirilmesinin yasaklanması, kulübün sürmekte olan müsabakalardan diskalifiye edilmesi veya gelecekteki müsabakalara kabul edilmemesi gibi çeşitlendirilebilir. En çok uygulanan ceza ise Avrupa kupalarındaki mücadelelere alınmama.


Finansal Fair Play'in Amacı Ne?

Finansal Fair Play'in asıl amacı kulüpler arasında denge sağlamak. Futbol dışı gelirlerle ya da bazı ülkelerden buldukları sponsorlarla transfer yapan takımlarla kendi öz kaynaklarıyla transfer yapan takımlar arasındaki açığı kapatmak amacıyla başlatıldı.

Mali sorunla uğraşan kulüplerin kupa gelirlerinden de mahrum bırakılması sebebiyle FFP hakkında da tartışmalar sürüyor.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol