Üniversiteye E-Kayıt Nasıl Yaptırılır?

Yeni düzenlemeyle birlikte e-devlet üzerinden üniversiteye e-kayıt yapılabiliyor. Peki hangi üniversiteler e-kayıt alınıyor, üniversiteye e-kayıt nasıl yapılıyor? Gelin hep birlikte binlerce öğrencinin beklediği üniversite e-kayıt sistemine bakalım.

Bilindiği üzere üniversiteye kayıt olabilmek için öğrenci işlerine gitmeniz gerekiyor. Fakat bu durum şehir dışında okuyanlar için oldukça zor oluyor. Bunun önüne geçebilmek için ise bazı üniversiteler e-devlet üzerinden kayıt alabiliyor.

Üniversiteye e-kayıt olarak bilinen bu sistem nasıl yapılır sorusu ise öğrenciler tarafından merak ediliyor. E kayıt olabilmek için belli aşamalardan geçmeniz gerekiyor. İlk olarak yapmanız gereken şey e-devlet şifresine sahip olmak. Eğer bir şifreniz yoksa ya da şifrenizi unuttuysanız PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. PTT'ye gidip e-devlet şifrenizi aldıktan sonra e-devlet üzerinden üniversite kayıt bölümününe giriş yapabilirsiniz.

Dikkat! Her Üniversitede Olmuyor

E-kayıt bölümüne girdiğiniz zaman online olarak kayıt yapan üniversitelerle karşılaşacaksınız. Fakat her üniversiteye e-kayıt üzerinden kayıt yapmanız mümkün olmuyor. Bunun için hangi üniversitenin e-kayıt yapacağına bakmanız gerekiyor. Eğer üniversiteniz listede varsa, devam et butonuna basabilirsiniz. Burada bilgilerinizin eksiksiz olmasına dikkat edin. Eğer bilgileriniz doğruysa devam et butonuna basabilirsiniz. 

Başvurunuzu tamamladığınız zaman karşınıza dosyayı indir belgesi çıkacak. Burada dosyanızı indirip yazdırmanız gerekiyor. Bilgisayarınıza bu dosyayı kaydettiğiniz için belgenizi usb'ye atarak da çıktısını alabilirsiniz. Belge alma imkanınız o ara bulunmuyorsa barkod ve T.C. Kimlik Numaranızı, belgeyi vereceğiniz kuruma iletmeniz yeterli oluyor. Eğer güvence almak istiyorsanız çıktı almanız sizin için daha iyi olacaktır. 

E - Kayıt Yapan Üniversiteler


E-kayıt yapan üniversitelerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu üniversitelere e devlet üzerinden giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Adıyaman Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Bozok Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi e kayıt yapan üniversiteler arasında. Ama yine de e devlet üzerinden teyit alabilir ve üniversitenizi arayabilirsiniz. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800