Üniversitenin İlk Günü Neler Yapmalı?

Yeni eğitim dönemi başlıyor. Milyonlarca öğrenci ilk kez üniversiteye gidecek. Üniversiteye yeni başlayacak olanların aklında ilk günle ilgili pek çok soru var. Peki üniversitenin ilk günü neler yapılır, nasıl davranmak gerekir?

Üniversite, kendinizi geliştirebileceğiniz, yeni hayatlarla tanışabileceğiniz koca bir dünya. Bu dünyada yer almak isteyen öğrenciler için geri sayım başladı. Günler sonra artık üniversite öğrencisi olacaksınız. Büyük heyecanın olduğu üniversitenin ilk gününde neler yapacağınıza gelin hep birlikte bakalım.

Üniversiteye bir an önce adapte olmak için ilk günden başlamak önemli. ‘İlk hafta boş geçer’ gibi yanlış bir inanış, okula alışma ve insanlara alışma sürecini geciktirip, dersleri kaçırmaya neden olabilir. Ve biliyorsunuz, nasıl başlarsa öyle gider. Dolayısıyla , pek çok kişinin birbiriyle yeni tanıştığı sürece dahil olmak için ilk günü kaçırmayın deriz.

Alacağınız Dersleri ve Öğretim Üyelerini Araştırın: Evet okula artık başladınız. Hangi derse kimler giriyor, dersin içerikleri neler, işleyişi nasıl, internette neler yazılmış bakabilirsiniz. Bu sizi hem derse hem sizden beklenenlere hazırlamaya yardımcı olur. Ayrıca ders alacağınız sınıfların yerlerini de önceden tespit ederseniz, ders saati geldiğinde işiniz kolaylaşır.

Kampüsü Tanıyın: Okulunuzun etrafında neler var öğrenin. Zaten ilk olarak kayıtta öğrenci işleriyle tanıştınız. Yine onlardan bilgi alabilirsiniz, tabii öğrenci işlerinde her zaman bir yoğunluk olduğunu da hatırlatalım.  Bunun dışında, üniversite döneminde bol bol eski notlara ve fotokopilere ihtiyacınız olacak. Neyi nerede bulursunuz, keşif için iyi bir zaman.

Öğrenci Klüplerini Araştırın: Üniversitenizin öğrenci kulüpleri var mı, ilginizi çeken bir şeyler olabilir mi? Yeni bir hobi ve arkadaş çevresi üniversite hayatınızda size iyi gelecektir.

Twitter Hesaplarını Takibe Alın: Rektörü, dekanı, bölüm başkanını ya da okulla ilgili yüksek takipli diğer hesapları takip ederek etkinliklerden ve yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800