Okula başlayan öğrencilere 2.500 TL teşvik hediyesi! Başvuranlara 2.500 TL yatacak!

Yeni öğrencilerin ve ara sınıf öğrencilerinin heyecanla beklediği 2023-2024 eğitim öğretim yılı, üniversite kapılarının açıldığı büyülü bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Ancak eğitim masraflarıyla karşılaşan gençler için burs bulma çabaları da bir o kadar önemli hale geliyor...

Okulların açılmasına çok az bir süre kaldı ve milyonlarca üniversite öğrencisi burs imkanları arayışına girdi. KYK bursu gibi devlet desteklerine ek olarak, vakıflar da her yıl öğrencilere burs fırsatı sunuyor. 2023 yılında, vakıflar arasında yer alan TEV tarafından duyurulan burs programı kapsamında 2.500 TL ödeme yapılacağı açıklandı. Burs başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı ve başvuruların 4-24 Eylül 2023 tarihleri arasında alınacağı belirtildi. TEV burs ödemeleri Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayları boyunca, toplamda 9 ay süresince yapılacak. İşte, burs programının detayları...
 

Türk Eğitim Vakfı tarafından sunulan burs başvuruları, 4 Eylül tarihinde başladı ve 24 Eylül'e kadar devam edecek. Öğrenciler, bu süre zarfında burs başvurularını gerçekleştirebilecekler.
 Okula başlayan öğrencilere 2.500 TL teşvik hediyesi! Başvuranlara 2.500 TL yatacak!  resim: 0

TEV Yükseköğrenim bursu, Türkiye'deki devlet üniversitelerinde okuyan öğrenciler için geçerlidir. Ancak Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan burs alan öğrenciler, TEV burslarından faydalanamazlar.
 

TEV Başvurusu Nasıl Yapılır? 

TEV Üniversite burs başvuruları, yukarıda belirtilen tarihler arasında sadece çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Adaylar bizzat başvurmaları için kabul edilmeyecektir. Burs başvuru işlemleri için http://bursiyer.tev.org.tr adresi kullanılacaktır.

Başvuru formunda, adaylara ekonomik bilgileri, eğitim bilgileri, kişisel bilgiler ve diğer ilgili sorular yönlendirilecektir. Adaylar, bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde dolduracaklardır.

TEV Bursundan Yararlanamayacak Öğrenciler! 

TEV bursu için başvuruda bulunamayacak olanlar şunlardır: Vakıf üniversitesi öğrencileri, açık öğretim-uzaktan eğitim öğrencileri, ücretli değişim programıyla eğitim alanlar, dört yıllık lisans programından mezun olup ikinci kez lisans eğitimi alanlar, genel ortalaması 2.50'nin altında olanlar, genel ortalaması 2.50 olsa bile 1'den fazla başarısız dersi olanlar, 25 yaşından büyük olanlar, hüküm giyenler, öğrenim sürecinde yüz kızartıcı bir eylem nedeniyle disiplin cezası alanlar ve halihazırda TEV bursu alan kardeşi olanlar.

TEV Bursuna Başvurmak İçin Gerekli Şartlar Neler? 

 

TEV bursu için başvuruda bulunabilmek için aşağıdaki şartları sağlamak gerekmektedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Maddi destek ihtiyacı olduğunu mal varlığı ve gelir durumuyla kanıtlamak,
  • Başka bir kamu kurumundan veya özel kurumdan burs almamak. (Kredi ve Yurtlar
  • Kurumu'ndan geri ödemeli öğrenim kredisi almak sakıncalı değildir.)
  • Yeni başlayan öğrenciler için başarı kriteri her yıl Eylül ayında açıklanır.
  • Ara sınıflar için genel not ortalamasının en az 2,50 olması gerekmektedir (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 65).
  • Hazırlık sınıfından 1. sınıfa geçen öğrencilerin başarılı olmaları gerekmektedir.
  • DGS ile yerleşen öğrencilerin iki yıllık mezuniyet ortalamalarının en az 2,80 (100 üzerinden not veren okullarda 70) olması gerekmektedir.
  • İkinci öğretim öğrencileri için ikinci sınıfa geçmiş olmaları ve genel ortalamalarının en az 2,80 (100 üzerinden not veren okullarda 70) olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan adaylar TEV bursu için başvuruda bulunabilirler.

Yorumlar
Kalan Karakter 800