Okul fiyatlarındaki fahiş artış yeni dönem öncesi gündemden düşmüyor!

Özel okulların fahiş fiyatları gündemden düşmüyor. Yeni dönem eğitim ücretleri belirlenmeye ve veliler ile paylaşılmaya başlanırken velilerden de tepkiler çığ gibi büyüyor. 2025 yılında özel okul ücretleri yine fahiş rakamlarda mı olacak?

Güncelleme:

Özel okulların eğitim ücretleri birçok velinin cebini zorluyor. Çocukları için iyi bir eğitim isteyen tüm veliler özel okulların fiyat araştırmalarına başladı. Geçtiğimiz seneden bu seneye büyük bir zam yaparak fiyatlarını fahiş rakamlara çıkaran özel okullar yeni dönemde de fiyat artışlarına devam ediyorlar. Son olarak Bodrum’da yaşanan özel okul fiyatlarına tepki velilerden büyüyor. %300 zam yapan özel okula veliler tepkilerini resmi kurumlar aracılığı ile dile getiriyorlar.  

%300 zamma karşı!  

Bodrum’da bir özel okul yeni dönem için sunduğu %300 zamlı eğitim ücretleri ile velilerinin tepkilerini üstüne çekti. Konuya ilişkin yaptığı açıklamada tüm süreçten ve veliler ile beraber konunun çözüme ulaşması için irtibat kurulan resmi makamları dile getiren Okul Aile Birliği üyesi Doğan Sandalcı;  

“Bu artış oranının ana kademe geçişleri (1.5. ve 9.sınıf) ve okula yeni başlayan öğrenciler için geçerli olmasının yanı sıra, okulda mevcut olan ara sınıflar için de geçerli olduğunu, okulun muhasebe bölümü teyit etmiştir. 

Bu ve benzeri haksız, tek taraflı ve ticari uygulamaların önüne geçebilmek adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, mevcut ara sınıflarda devam eden öğrencilere uygulanabilecek artış oranı Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okullar yönetmeliği 5.bölüm 53.maddesinde yer alan yönetmelikte belirlenmiştir. Bu sene bu oran yaklaşık %59 iken, Özel Bodrum Marmara Koleji hukuka aykırı olarak, yasal sınırın çok üstünde ve %300’leri geçen bir artış yapmıştır. 

Örneğin, geçtiğimiz sene, ilkokul 2.sınıf velisi eğitim bedelini 73.500tl+kdv ve yemek ücreti 28.000tl+kdv olarak ödemiş iken, bu sene 3.sınıfa geçecek olan öğrencisi için, eğitim bedeli 300.000tl+kdv ve yemek ücreti 90.000tl+kdv olarak ödemek zorunda bırakılmıştır. 
Ana kademeye devam edecek öğrenciler de geçen yıllara oranla beklentinin çok üzerinde bir artış oranı ile mağdur edilmiştir. 

Birçok öğrenci bu zam artışı karşısında devam ettiği okulundan, çok sevdiği arkadaşlarından ve öğretmenlerinden ayrılmak zorunda kalacaktır. Öğrencilerin her sene okul değişimine gitmesi çocukların akademik devamlılığı ile sosyal ve psikolojik gelişimleri üzerinde olumsuz etkiye sebep olabilir. Bu nedenle bu konu veli için bir tercih gibi görünse de çocuklarımız için seçim olmaktan uzaktır. Bu durum velilerin çaresizliğinden, içinde bulunduğu zorunlu durumdan yararlanmaya yönelik bir tavırdır. 

Bu haksız ve hukuka aykırı uygulamanın sona ermesi amacıyla okul yönetimi ile yapılan görüşmelerden maalesef hiçbir sonuç alınamamış, yönetim bu konuda tek yetkinin Özel Bodrum Marmara Koleji sahibi Hüseyin Şimşek’te olduğunu bizlere iletmiştir. Bunun üzerine, sınıf temsilcisi velilerimiz 06.03.2024 tarihinde Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek idari yoldan bu durumun önüne geçilmesi ve mevzuatın işletilmesi amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürü ve diğer yetkililerle görüşme sağlamış ve 500 e yakın itiraz dilekçeleri bırakmıştır. 

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü konunun bizzat takipçisi olacağını ve bireysel olarak verdiğimiz itiraz dilekçelerinin işleme konulduğunu, konuyu İl Milli Eğitim Müdürüne ilettiklerini ve müfettiş tayin edilerek soruşturma başlatılacağını iletmiştir. 

Gelinen bu noktada, sorunun Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacak soruşturma neticesinde çözüleceğini ummakla birlikte, okulumuzun sahibi ve yılların eğitimcisi olarak bildiğimiz Hüseyin Şimşek’in, yaşanan sürece rağmen hukuka aykırı bu uygulamayı ısrarla sürdürmeye devam etmesi durumunda; her ne kadar istemesek de son çare olarak haklarımızı gerek bireysel gerekse toplu olarak yargı önünde aramak zorunda kalacağımızı ve Özel Bodrum

Marmara Koleji’nin, veli ve öğrencileri ile davalı bir kurum olarak “EĞİTİM” faaliyetini sürdüreceğini bildirmek isteriz. 

Geçen yılın fiyatlarını ve bu sene verilen fiyat listesini sizlere sunuyoruz. Olumlu ya da olumsuz bir gelişme olduğunda kamuoyunu tekrar bilgilendireceğiz.” ifadelerini kullanarak kamuoyunu bilgilendirdi.  

Yorumlar
Kalan Karakter 800