LGS için başvurular başladı! Nasıl başvuru yapılır?

2 Haziran'da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) için başvurular başladı. Peki nasıl başvuru yapılıyor? LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Güncelleme:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenecek olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav başvuruları, 2 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek. Bu başvurular, 29 Mart'a kadar "e-Okul" üzerinden isteğe bağlı olarak yapılabilecek.

2023-2024 eğitim öğretim yılı sonunda Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu'na göre; resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8'inci sınıfında öğrenim gören öğrenciler, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek amacıyla 2 Haziran'da merkezi sınava tabi tutulacaklar.

Başvurular nasıl yapılacak? 

Merkezi sınav başvuruları, bugünden itibaren 29 Mart'a kadar "e-Okul" üzerinden isteğe bağlı olarak gerçekleştirilecek. Sınava katılım isteğe bağlı olacak olup, katılmak isteyen öğrenciler ücretsiz olarak başvurularını elektronik ortamda gerçekleştirebilecekler.

Okul müdürlükleri, başvuru süreciyle ilgili öğrencilere rehberlik edecek ve sınav başvuruları 1 Nisan 2024'e kadar okul müdürlükleri tarafından onaylanacak.

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzda bulunan formu doldurarak yapacaklar.

Öğrenciler, başvurularının yapıldığını elektronik ortamdan takip edebilecekler.

Her alan için 8'inci sınıf öğretim programlarındaki hedefler doğrultusunda, öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte sorular yer alacak.

Sınav, il ve ilçelerde belirlenen okullarda yapılacak olup, fotoğraflı sınav giriş belgeleri 24 Mayıs'tan itibaren elektronik ortamdan okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenecek ve onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek.

Öğrenciler, sınava gelirken fotoğraflı onaylı giriş belgeleriyle geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulunduracaklar. 

Sınav hakkında detaylar

Sınavın birinci oturumu saat 9.30'da, ikinci oturumu ise 11.30'da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 75 dakika süre verilecek.

İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 80 dakika süre verilecektir. Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek olup, her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacaktır.

Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 

Sınav sonuçları, 28 Haziran 2024 tarihinde "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. 

Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek. 

Etiketler LGS
Yorumlar
Kalan Karakter 800