Karne Hediyesi Başarıyı Düşürebilir!

2023 – 2024 eğitim öğretim yılı sonlanırken ebeveynler için “karne hediyesi” telaşı başladı. Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan bu konuya nasıl yaklaşılması gerektiğini paylaştı.

Tüm öğrenciler ve okul çağında çocuğu olan ebeveynler için karne heyecanı başladı. Karne hediyesi ya da cezası gündeminin yoğunlaştığı bugünlerde kötü karneye ceza vermenin de iyi karneyi ödüllendirmenin de yanlış olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “Elbette başarı takdir edilmeli, ama hediye seçiminin ve iletişiminin doğru yapılması önemli” dedi. Sanılanın aksine pahalı hediyeler almanın çocukta olumsuz etkiler yaratabileceğini anlatan Hızlan, “Bu durumda çocuk hediye için çalışmaya, ödül alamayacaksa derslerini aksatmaya başlayabilir. Derslerine çalışmak çocuğun görevidir, görevini başarıyla tamamlayan çocuğu takdir etmek, övmek ve manevi değeri olan armağanlar vermek seçilebilecek en iyi yoldur” dedi.

"Kırık karneler için çocuğunuzu kırmayın!"

Kırık karnelerin de cezalandırılmaması gerektiğine değinen Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “Birçok ebeveyn kırık karne getiren çocuğa nasıl yaklaşması gerektiğine karar veremiyor. Çocuğa sakince karnenin kötü olabileceği ve yeterli çalışmadığı için notlarının düşük olduğu anlatılabilir. Ancak çocuk asla cezalandırılmamalı. Çocuğa hayatın okulda aldığı nottan ibaret olmadığı, esas olanın öğrenmek olduğu anlatılmalı. Bu aşamada ebeveynlerin çocuklarına öğrenmek istedikleri ya da öğrenirken zorlandıkları konularda yardımcı olmaları ve destek sunmaları çok değerli. Çocuğun öğrenme sürecini desteklemek isteyen veliler bir çalışma planı oluşturabilir, izlenebilecek içerikleri belirleyebilir, kitaplarla eğitimini destekleyebilir ya da maddi koşullar elveriyorsa özel ders aldırabilir” diye konuştu.

"Yaz tatili ekran başında geçmemeli!"

Çocukları bekleyen uzun yaz tatilini verimli kullanabilmek için de önerilerini paylaşan Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “Anne babaların dikkat etmeleri gereken en önemli şey tatilde çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek” dedi. Çocuklarda ekran kullanımına da değinen Psk. Selin Karabulut Hızlan, “Teknolojinin en büyük faydası bize zaman kazandırmasıdır. Birçok bilgiye çok kısa sürede ulaşmamızı sağlar. Çocuğun bilgi sahibi olması daha çok araştırmasına, okumasına katkı sağlayabilir. Sosyal medya araçları sayesinde çocuğun arkadaşlarından haber alabildiğini de görüyoruz, ama bu cihazların kullanım zamanı çok önemli. Eğer arkadaşlarıyla vakit geçirmek yerine elinde tabletle saatlerce oturuyorsa ya da seslendiğinizde sizinle ilgilenmiyorsa bir sorun var demektir. 6-12 yaş aralığındaki çocuklar tablet ve bilgisayarları sadece velilerinin belirleyeceği uygun zamanlarda, kısa süreli kullanabilmeli. Ebeveynler çocuklara belirli hedefler vermeli: 'Şimdi yarım saat en sevdiğin oyunu oynayabilirsin’ veya ‘Ödevlerin bittiği zaman bir saat sosyal medyada vakit geçirebilirsin’ gibi yaklaşımlar işe yarayacaktır” dedi. 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800