Babaların Çocuklarına Her Gün Söylemesi Gereken 7 Şey

Her gün derken bunları boşu boşuna söylemenizi kastetmiyoruz. Bunun aksine aşağıdaki yedi cümleyi uygun yerlerde söylemeniz ve daha önemlisi onlara gerçeği hareketlerinizle kanıtlamanız.

Eğer bunu başarabilirseniz, çocuklarınız sizden güç alarak kendilerini daha iyi hissedecekler.

1. “Sana İnanıyorum”

Bir baba bu cümle hakkında ilginç bir hikaye paylaştı. Üç yaşındaki oğluna her sana inanıyorum dediğinde çocuğuna olan inancı kendisine geri dönmüş. Bir keresinde, evinin anahtarlarını bulamamış. Bunun sonunda koltuğun üzerinde çaresizce oturup kaybettiğini düşünmüş. Birden bir şeyin pantolonunu çektiğini ve “Baba, sana inanıyorum anahtarları bulabilirsin” dediğini fark etmiş. Kendisine olan inancı yerine gelmiş ve anahtarları bulmuş.

2. Asla Vazgeçme

Bu basit cümle çocuğunuzu cesaretlendirebilir. Bu cümleyi çocuğunuzun içinde bulunduğu zor durumlardan çıkması için söyleyebilirsiniz. Aynı hikayenin sahibi baba, bir keresinde çocuğu ile yap boz oynarken bir parçanın yerine oturmadığını fark etmişler. Çocuk babasına ''asla vazgeçme, asla vazgeçme’’ derken, babası ise çocuğuna: “evet haklısın, asla vazgeçmemelisin fakat belki bir şeyi yanlış yapıyorsundur. Bu tarz durumlarda durup yeni bir plan yapmak gerekiyor. Eğer hiçbir şey değişmezse, istediğini elde etmek için başka bir yol bulmalısın.

3. Biz her zaman öğreniyoruz

Çocuğunuzun zorluklarla karşılaşacağını, hatalar yapacağını ve bunların tamamen normal olduğunu bilmesi lazım. Onlara ufak şeyler yüzünden üzülmemeleri gerektiğini öğretin.

4. Bir zamanlar herkes senin gibiydi

Çocuğunuza dışarıda büyük başarılar kazanmış herkesin bir zamanlar onun gibi sıradan insanlar olduğunu öğretin. Çocuğunuzu bir şey için savaşmanın doğal olduğunu bilecek şekilde büyütün. Çocuklarınızın kusursuz olmaktansa sabırlı, tutarlı, çalışkanlığın daha önemli olduğunu anlatarak büyütün.

5. Kaybetmek Seçenek Değil

Bunu anlatmak gerçekten çok önemli. Onlar başarmaları gereken şeyleri tek başına başarmaları gerektiğini ve bu yolda olan her şeyin değerli birer ders olduğunu bilmeli. Başaramamak bir seçenek değil ama kötü bir şey de değil.

6. Her tecrübeden ders çıkar

Çocuğunuz ne zaman bir hata yapsa yada talihsiz bir duruma düşse ona bundan ne ders çıkardığını sorun. Bunlar hakkında onlarla konuşun, onlara ne olursa olsun bundan bir tecrübe kazanabileceğini anlatın.

7. Sen güvendesin. Etrafın seni seven ve sana değer veren insanlarla çevrili.

Büyük ihtimalle çocukluğunuzdan kendinizi güven, sevgi ve değerin sarmaladığı günleri hatırlıyorsunuzdur. Bu tarz durumlar her çocuğu sarmalamalı. Çocuğunuzu sevgi ve ilgi ile büyütmek inanılmaz derecede önemli. Bu onun kendine güveni hakkında çok önemli rol oynar. Her gece çocuğunuzu uyuttuğunuzda ona bunları söyleyin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800