ABD'de sıra dışı eğitim fırsatları

Bowling işletmeciliği, internet görselleri tasarımı, kukla sanatı… Sanıldığının aksine, Amerika’da okumak sadece ekonomi, mühendislik ve sosyal bilimlerden ibaret değil.

1 5 İnternet Görselleri Tasarımı (Internet Memeology)
 İnternet Görselleri Tasarımı (Internet Memeology)

Chicago’ya bir saat mesafede bulunan Northwestern Üniversitesi’nde internette paylaşılan görsellerin tasarımını bir üniversite branşı olarak okumanız mümkün. Üniversitedeki profesörler bu yaratıcı branşı müfredata dahil ederek okulun değişen dünyaya daha iyi uyum sağlayacağını düşünmüşler. Ayrıca bu bölümle öğrencilere teknolojinin öneminin arttığı bir çağda dünyada daha kalıcı ve gerçekçi bir etki bırakmayı öğrettiklerini söylüyor.

2 5 Kukla Sanatları (Puppet Arts)
Kukla Sanatları (Puppet Arts)

Kuklalar artık klasik bir çocukluk anısından daha fazlası. ABD’nin Mansfield kentinde bulunan Connecticut Üniversitesi’nde kukla sanatı üzerine bir lisans eğitimi alıp sanat fakültesi diplomasıyla (Bachelor of Fine Arts in Puppet Arts) mezun olabilirsiniz.  

3 5 Davranışsal Ekonomi (Behavioral Economics)
Davranışsal Ekonomi (Behavioral Economics)

İnsanların özellikle ekonomik alandaki seçimlerini neye göre verdiklerini inceleyen bu yeni dal, ekonomi ve psikolojinin bir birleşimi gibi düşünülebilir. Davranışsal ekonomi, klasik ekonomik görüşün savunduğu “insanların her zaman rasyonel davrandığı” düşüncesini sorguluyor ve aslında kimi zaman kararlarımızda mantık çerçevesinde hareket etmediğimizi ortaya koyuyor. Philadelphia’da bulunan Pensilvanya Üniversitesi’in işletme fakültesi olan Wharton’da okuyorsanız bu dalda bir lisans eğitimi almanız mümkün.

4 5 Bowling İşletmeciliği (Bowling Management)
Bowling İşletmeciliği (Bowling Management)

En büyük hobilerinizden biri bowling oynamak mı? Bu hobinizi mesleğinize dönüştürmeniz için Amerika’nın Indiana eyaletindeki Vincennes Üniversitesi’nin sunduğu ülkedeki tek bowling işletmesi lisans programına bir göz atın derim. Bu program dahilinde bowling merkezi işletmesi, pazarlama ve satış, ve mekanik dersleri veriliyor. Vincennes Üniversitesi, öğrencilerinin en iyi iş olanaklarını yakalayabilmeleri için Amerika’daki önde gelen bowling firmalarıyla sürekli iletişim halinde. Ayrıca, okulun bowling takımı Amerika’nın en başarılı takımları arasında yer alıyor.

5 5 EĞİTİMDE SINIR YOK

Aklınızın sınırlarını zorlayacak üniversite branşları da Amerika’yı fırsatlar ve seçenekler cennetine dönüştürenler arasında. Yaratıcılık sadece ses getiren bir kitap yazmak veya bir icat yapmaktan ibaret değil. Değişik ilgi alanlarınızı ve hobilerinizi üniversite müfredatına dahil edebilmek ve mesleğiniz haline getirebilmek de bir başarı ve yaratıcılık. Hayatımızın her alanında yeniliğe, sıra dışılığa ve bizi farklı kılacak niteliklere ihtiyacımız var…

Amerika’daki eğitim imkanlarıyla ilgili daha fazlası için takipte kalın!

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Burak Akdugan
Merhaba,ben de amerikada üniversite veya dil eğitimi almak istiyorum hangi okulları seçmem gerek yardımcı olur musunuz?