Stres ve Para

Stresin sağlığımız üzerindeki etkilerini zaten biliyoruz… Amerika’da yapılan bir stres araştırmasına göre, stresin en büyük 5 nedeni: Para İş Ekonomi İşten atılma korkusu Mecburi ödemeler Bununla başa çıkmanın yolu var; Sorunun kökenine inin: Para beni strese sokuyor… bu çok temel bir yaklaşım. Asıl sorun ne? Borcunuz mu var?...

Stresin sağlığımız üzerindeki etkilerini zaten biliyoruz… Amerika’da yapılan bir stres araştırmasına göre, stresin en büyük 5 nedeni:


 • Para

 • İş

 • Ekonomi

 • İşten atılma korkusu

 • Mecburi ödemeler


Bununla başa çıkmanın yolu var;

 1. Sorunun kökenine inin: Para beni strese sokuyor… bu çok temel bir yaklaşım. Asıl sorun ne? Borcunuz mu var? Geliriniz mi yetersiz? İşten çıkarılsanız idare edecek birikiminiz mi yok? İlk adım parayla ilgili asıl sorunuzu görmek ve onunla yüzleşmek…

 2. Destek isteyin: Sorununuzla yüzleştikten sonra sıra geldi paylaşmaya. Para ile ilgili sorununuz ne olursa olsun utanmak yok, suçlamak yok, önce insan sonra para! Ailenizle, arkadaşlarınızla… konuşun. Konuşmakla sorunum çözülmez demeyin, konuşmanız, kendinizi yalnız hissetmenizi engeller ve konuya farklı bakış açılarından bakmanızı sağlar.

 3. Spor yapın: Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur kesinlikle boşa söylenmiş bir söz değil. Stresle başa çıkabilmek, sorununuza daha geniş bir bakış açısıyla bakabilmek için açık havada egzersiz ya da yürüyüşü tercih edebilirsiniz.

 4. Gözlerinizi dinlendirin: Stres kaynaklı baş ağrısını engellemenin bir yolu da gözleri dinlendirmektir. Gözlerinizi dinlendirecek vaktiniz yoksa, 20-20-20 kuralını uygulayın; sürekli odaklandığınız birşeyden 20 dakikada bir 20 saniyeliğine 20 adım uzaklaşın.

 5. Yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirin: Özellikle yoğun ve stresli dönemlerde birşeyler pişirmek yerine hazır atıştırmak daha kolay gelir. Ancak stresinizle baş etmeye çalışırken, sağlık, kilo gibi sorunlarla da baş etmeye çalışmak istemiyorsanız, özellikle stresli dönemlerinizde yeme alışkanlıklarınıza dikkat edin.

 6. Uyku önemli: Ne kadar düzenli, kesintisiz ve sağlıklı bir uyku uyursanız beyin fonksiyonlarınız da o denli sağlam çalışır. Stres sebebiyle uyku bozukluğu yaşıyorsanız, ılık süt, duş gibi şeyler deneyin. Ancak uykusuz gecelerin ertesi gün stresinizi arttıracağını da unutmayın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store