Zor zamanlarda geçinmenin ipuçları!

İşsizseniz, işsiz olmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Ama ya tam zamanlı bir iş olmadan hayatta kalmak istiyorsanız? İşte birazcık olsun hayatta kalmanıza yardımcı olacak ipuçları:

1 5 GELİR KAYNAKLARI YARATIN

İşsiz yaşamanın en kolay yolu başka gelir kaynaklarına sahip olmaktır. Açıkçası, eğer ailenizden kalan bir güvence varsa tabii ki çalışmak zorunda kalmazsınız ve hemen hemen istediğiniz gibi yaşayabilirsiniz. Fakat böyle bir güvenceniz yoksa? Çoğu insan gelir kaynaklarını kendileri geliştirmek zorundadır. Bu, pasif gelir yaratmak için hangi yöntemlerin olduğunu anlamayı ve pasif gelirin sizin için çalışmasını sağlamak için gerekli adımları atmayı gerektirir.

Pasif gelir, hiçbir şey yapmanız gerekmeyen gelirdir. Örneğin, pasif gelir siz uyurken, televizyonda film izlerken veya herhangi bir girdiniz olmadan gerçekleşir.

İnsanların pasif gelir kaynakları oluşturmasının popüler yollarından birkaçı İnternet pazarlamacılığı ve yazı işleridir. Pasif gelir elde etmek istiyorsanız, yazar olmayı ve kitaplarınızı yayınlamayı düşünebilirsiniz.

2 5 EVDEN TASARRUF EDİN

İşsizseniz ve kirada oturuyorsanız, bu size büyük bir endişe verebilir. Neyse ki, çok para harcamadan evden tasarruf edebileceğiniz bazı yöntemler var.

Örneğin; onlarla kalmanıza izin verecek yeterli arkadaşınız varsa, o zaman kira ödemek zorunda kalmayabilirsiniz. Ya da kendi eviniz varsa, evin bir kısmını kiraya verebilir, oradan kazanç elde edebilirsiniz.

3 5 PARA ÖDEMEDEN YİYECEK ALMAK

Gelir olmadan yaşamayı düşünüyorsanız, yiyecek harcamaları kesinlikle listenizde olmalı. Peki, para ödemeden nasıl yiyecek alabilirsiniz? Aslında birkaç yol var. İlk yol, yiyeceği kendiniz yetiştirmek. Kendi sebzenizi ve tavuklarınızı yetiştirebilirsiniz. Hatta bunun satışını da yapabilirsiniz.

İster ormanlık bir alanda avlanmaya gidin, ister kendi sebzelerinizi yetiştirin, bunlar yiyecek için para harcamadan kendinizi ve düzenli beslenmenizi sürdürmenin yolları…

4 5 ULAŞIMDA BİSİKLET

İşsiz yaşamaya çalışıyorsanız, ulaşım konusunda da endişelenmeniz gerekir. Bir arabanız varsa, işsizseniz muhtemelen zaten satmış olma ihtimaliniz yüksek. Çünkü bakım, benzin ve sigorta, işsiz birinin basitçe karşılayamayacağı giderler.

Arabanızdan alacağınız para, çalışmak zorunda kalmadan birkaç ay veya yıl boyunca hayatta kalmanıza izin verebilir. Ama sonunda, para tükenecek ve ulaşımınız için endişelenmeniz gerekecek. Neyse ki, etrafta dolaşmanın hiçbir maliyeti olmayan bazı yolları var.

Dikkate almanız gereken ilk şeylerden biri bisiklet. Bisiklet, kendi ayak hareketlerinizle çalışan hızlı bir ulaşım aracı. Bisiklet kullanarak oldukça hızlı bir şekilde istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

 

5 5 MASRAFLARI KARŞILAMANIN YOLLARI

Gerçek para gerektirenler de dahil olmak üzere, sahip olduğunuz tüm çeşitli harcamaları dikkatlice düşünmeli ve bu harcamaları her ay nasıl karşılayacağınıza karar vermelisiniz. İşsiz yaşayabilirsiniz, ama düşündüğünüzden daha zor olabilir.

Günümüzün modern dünyasında yaşamak için gerekli olan bazı masrafları karşılamanın çeşitli yolları var. Ancak bu zorlu bir süreç olur. Bunun yerine o normal işinize sahip olmayı dileyebilirsiniz.

Bir işe sahip olmakla ilgili en önemli şey, istikrar ve gönül rahatlığı sağlamasıdır. Bir işiniz olmadığında, paranızın nereden geldiğini bilemezsiniz. Bir şeye ihtiyacınız olduğunda, haftalar veya aylar öncesinden endişelenirsiniz. Bir yere gitmeniz gerekiyorsa, o zaman birikimlerinize dalmanız veya oraya gitmenin başka bir yolunu bulmanız gerekir.

Etiketler Tasarruf Birikim Gelir
Yorumlar
Kalan Karakter 800