Yeni Ebeveynler Nasıl Bütçe Yapabilir?

Hayatınızdaki yeniliklere ve harcamalara hazırlıksız yakalanmayın. Biraz planlama ile tasarruf ile bu işi başarabilirsiniz. İşte yeni doğan-doğacak olan bebeğiniz için size yardımcı olacak birkaç bütçe tüyoları:

Hayatınızdaki yeniliklere ve harcamalara hazırlıksız yakalanmayın. Biraz planlama ile tasarruf ile bu işi başarabilirsiniz. İşte yeni doğan-doğacak olan bebeğiniz için size yardımcı olacak birkaç bütçe tüyoları:

Tek Gelirle Yaşamayı Deneyin

Maalesef pek çok ebeveyn ücretli doğum veya babalık izni alamayabilir. Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez işvereninizle konuşun ve durumu planlamaya başlayın. İki gelirden bire düşmek ilk başta zor olabilir. Bu yüzden eşinizle birlikte çalışırken doğum iznine ayrıldığınızda gelirinizi kenara koyun. Ve o yokmuş gibi davranın. Bütçenizi yeni gelir miktarınıza göre yeniden planlayın. Bu şekilde, bebek geldiğinde birikimlerinizi boşa harcamazsınız.

Akıllıca Harcamalar Yapın

İhtiyaç listenizi hazırlayın. Bebek arabası, beşik, araba koltuğu, çocuk bezi ve onsuz yaşayamayacağınız diğer eşyalar gibi ihtiyaçlara bağlı kalın. 

Satın almak yerine ödünç alın

Daha önce doğum yapmış ve bu tür malzemelere artık ihtiyacı olmayan aile yakınlarından veya arkadaşlarınızdan bebek için gerekli olan şeyleri ödünç alıp alamayacağınızı sorun. Satın almak yerine ödünç almak size büyük miktarda para kazandıracaktır.  

Gereksiz Öğeleri Eleyin

Dışarıda milyonlarca bebek eşyası var ve bunların çoğu gerekli bile değil. Biberon ısıtıcıları, ıslak mendil ısıtıcıları, bebek bezi cinsleri ve bebek ayakkabıları, çok da ihtiyacınız olmayan yüksek fiyatlı ürünlerden sadece birkaçı. Bebeğiniz ve siz inanın onlara ihtiyaç bile duymayacaksınız.

Gelecek İçin Tasarruf Yapın

Bebeğiniz için şimdiden tasarruf hesabı oluşturabilirsiniz. Siz çalışmaya başladıktan sonra çocuğunuzun günlük bakımını okul sonrası bakımını veya yaz tatillerini bu hesaptan karşılayabilirsiniz.

Erken Tasarruf ve Planlamaya Başlayın

Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez, hatta daha önce geleceğinizi planlamak için her fırsatı değerlendirin. Doğum için hangi sigortaya sahip olduğunuzu görmek için şirketinizin sağlık sigortasını eşinizinkiyle karşılaştırın. En kapsamlısını bulmaya çalışın. Bakım maliyetleri testler, ultrasonlar ve yüksek işçilik ve teslimat maliyeti ile hızla artar. Daha kapsamlı sigorta size bir sürü para kazandırabilir. 

Bebeğiniz için satın alma işlemi yaparken geleceği de planlayın. Bebeğiniz yavaş yavaş büyümeye başlarken ihtiyaçlarının da büyüyeceğini unutmayın ve tasarruf planınızı buna göre yapın. Birikim hesabı ve Bireysel Emeklilik Sistemi gibi tasarruf yöntemleri uzun vadede bütçenize önemli destekler sağlayabilir. 

5 Adımda Harcama Röntgeni!Özlem Denizmen programının ‘’Merak Ettikleriniz’’ bölümünde finansal pişmanlıklara engel olmak için harcamalara dikkat etme tüyoları veriyor!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store