Tüketici Güven Endeksi Nedir?

Ekonomi planlamalarında tüketici güven endeksi önemli bir faktör oynuyor. Tüketicilerin eğilimleri ve değerlendirmeleriyle birlikte tüm ülkelerde, tüketici güven endeksi ekonomideki gelişmeleri yakından izlemek amacıyla kullanılan bir öncü göstergedir.

Ekonomi planlamalarında tüketici güven endeksi önemli bir faktör oynuyor. Tüketicilerin eğilimleri ve değerlendirmeleriyle birlikte tüm ülkelerde, tüketici güven endeksi ekonomideki gelişmeleri yakından izlemek amacıyla kullanılan bir öncü göstergedir. Tüketicinin faktörlerini ölçen bu endeks, ekonomideki büyüme tahmini esnasında etkili değerler sunar.  Tüketicilerin ekonomiyle ilgili geçmiş değerlendirmelerini, tüketim alışkanlıklarını ve gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimleri hakkında bilgi veren bu endeks tüketicilerin gelecekte ekonomiyi nasıl algıladıkları ve bu algılara göre harcama ve tasarruf ile ilgili eğilimlerini yansıttıklarından gelecekte gayri safi yurt içi hasıla beklentileri için kullanılan öncü göstergelerden biridir. Tüketici güven endeksi her ay düzenli olarak Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanır. Belli başlı kategorizasyonun yapıldığı tüketici güven endeksi Avrupa Birliği’nin belirlediği kriterler üzerinden hazırlanır. 

Avrupa Birliği metodolojisi ile tam uyumlu olarak hazırlanan tüketici güven endeksi ile tüketicilerin; maddi durum, genel ekonomik durum, harcama ve tasarruf eğilimleri gibi konulardaki mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri ölçülmektedir. 

Tüketici Güven Endeksi Nasıl Hesaplanır? 

Tüketici eğilim anketinde bulunan 18 soru için alt endeksler hesaplanmakta ve yayımlanmaktadır. Tüketici güven endeksi aşağıda verilen dört alt endeksin aritmetik ortalaması alınarak hesaplanmaktadır;

-Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi

-Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi

-Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi

-Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali

Mayıs Ayı Tüketici Güven Endeksi Açıklandı 

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,6 oranında azaldı; nisan ayında 80,2 olan endeks, mayıs ayında 77,3 oldu.

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi Nisan ayında 64,0 iken, mayısta yüzde 3,8 oranında azalarak 61,5 oldu.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi nisanda 81,0 iken, mayısta yüzde 5,5 oranında azalarak 76,6 oldu.

Esnaf Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Esnaf hibe desteği için hangi şartlar gereklidir? Esnafa hibe desteğinin başvuru süresi ne zaman sona eriyor? İşte tüm detaylar.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store