Neden bütçe yapamıyoruz?

Para konularında yetersiz olduğunuzu düşünüyor ve kendinize çok fazla mı yükleniyorsunuz? O zaman bu makaleyi okumaya devam edin…

Birçok kişi aylık harcamalarını takip etmiyor, neye ne kadar harcadığını bilmiyor. Bu durumun sebeplerini bilmek, parayı daha iyi yönetmek ve finansal geleceği dizginlemek için eyleme geçirilebilir adımlar atmanın anahtarlarından biri olacak.

Neden bütçe yapamıyoruz? İşte sebepler:

1. Hafife alıyoruz

Çoğu kişi düzenli yapılan harcamaları hafife alıyor. Kira, sigorta gibi günlük giderlerimizin bir kısmı sabit kalırken, diğer masraflar değişiklik gösteriyor. Ve çoğumuz, maliyetlerini doğru bir şekilde tahmin etmede iyi olamıyoruz.

Başarıya giden adım ne?

Değişken harcamaları kontrol edebilmek ve maddi sıkıntılardan kaçınmak için bütçe yapmanız gerekir. Tek seferlik harcamalar için de yeni hedefler ve bütçeler oluşturmanız gerekebilir. Bu konuda en iyi yöntem mobil uygulama kullanmak olacaktır. Moneye uygulaması ile bütçe yapmaya başlayabilirsiniz.

2. Bütçeniz aşırı yorucu veya esnek değil

Para yönetiminde aşırı hırslı davranışlardan daha kötü bir şey olamaz. Bütçe yaparken gerçekçi olup, kendinize de nefes alacak bir alan yaratın.

Örneğin, temel olmayan öğelere izin vermemek gerçekçi olur mu? Dışarıda yemek yemeyen, filmsiz veya spontane günübirlik geziler olmayan bir hayatı gerçekten istiyor musunuz?

Başarıya giden adım ne?

Bütçenizdeki eğlenceye yer açın. Parçalara ayırmamaya çalışın, bunun yerine bir rakam verin, böylece en çok nasıl eğlenmek istediğinizi seçme özgürlüğüne sahip olursunuz.

Aylık akşam yemeğiniz, konser veya iş arkadaşlarınızla içeceğiniz şeyler için bir miktar belirleyin. Bu size harcamak istediğiniz şeyler konusunda daha fazla esneklik sağlar. 

3. Bunları unutmayın

Kira ve araba kredisini hesaba katmayı biliyor olsanız da gerekli olmayanları hatırlamamış olabilirsiniz.

Bunlar, bazen veya düzensiz olarak satın aldığınız, ancak bütçelerimizde sabit bir konuma sahip olma eğiliminde olmayan şeylerdir. Doğum günleri, vedalar ve düğünler için hediyeler, tek seferlik harcama gerektiren olağan şeylerden bazılarıdır. Bunlar bazen bütçenizi kaosa sürükleyebilir.

Başarıya giden adım ne?

Kesin bir şekilde kaleme alınmasına gerek yoktur, ancak bütçenizde bunlara da yer vermelisiniz. Sonuçta, tökezlemek sorun değil. Sadece doğru bütçelemenin nasıl olduğunu iyice kavramalısınız.

Bütçe size biraz planlama ve disiplin gerektirecek, ancak getirisi daha güçlü para güveni ve finansal geleceğiniz üzerinde kontrol sağlamanıza yardımcı olacak.

Başarının 8 Sırrıİnsanlar nasıl başarır? Akıllı olduklarından mı? Yoksa sadece şanstan mı? Richard St. John başarının 8 sırrını açıklıyor!

 

Etiketler Bütçe Başarı
Yorumlar
Kalan Karakter 800