Maddi sıkıntı yaşamanın 5 nedeni ve pratik çözümleri!

Paranızın kontrolünde bir türlü söz sahibi olamıyorsunuz ve bu yüzden her ay maddi sıkıntı mı yaşıyorsunuz? İnanın bu konuda hiç de yalnız değilsiniz. İşte size bu konudaki temel 5 sorun ve pratik çözümleri…

DİLEDİĞİM MÜKEMMELİYETTE YAPAMIYORUM

Sorun: Mükemmel bir parasal yönetim sisteminizi kurana kadar bekleyen bir mükemmeliyetçisiniz ve bu nedenle bütçe yapmaya başlamıyorsunuz.

Çözüm: Hemen bugün bütçe yapmaya bir yerden başlayın. Bırakın en mükemmeli olmasın. Birkaç kategorideki harcamalarınızı planlamakla bütçeye ilk adımınızı atın. Zaman içerisinde hem geliştirebilir, hem değiştirebilirsiniz.
Kendinize hatırlatın, hiç olmamasındansa, mükemmel olmayan bir bütçe daha iyidir.

ÇOK KARMAŞIK

Sorun: Kişilerin bütçe deyince genel algısı, “çok karışık, çok zor, ben beceremem” şeklinde oluyor.

Çözüm: Bu sizin için yeni bir alışkanlık oluşturmak demek. Basit düşünün ve en kolay tarafından işe başlayın. Fatura, kira, ulaşım gibi harcamalarınızın aylık genel giderlerini yazın. Her harcamanızı da not edin ve günde 5 dakikanızı vererek nereye ne harcadığınızı kontrol edin.
Kendinize hatırlatın: Bilmediğiniz şeyleri yönetemezsiniz. Paranızı yönetebilmenizin altın anahtarı nereye ne harcadığınızı bilmek.

BEKLENMEDİK DURUMLAR

Sorun: Kişiler başlarına beklenmedik bir olay geldiği zaman o an içinde bulundukları durumlara odaklanıyor ve diğer konuları aksatabiliyorlar.

Çözüm: Başınıza gelebilecek beklenmedik durumlara karşı bir acil durum fonu oluşturun. Burada en az 3 aylık hatta 6 aylık temel giderleriniz kadar bir birikim hazırlayın.

Kendinize hatırlatın: Acil durumlar dışında, önünüzde sizi bekleyen büyük harcamalar (evlilik, bebek.. gibi) varsa bunlar için de önceden hazırlık yapmaya başlamalısınız.

TET TIKLA GELEN HARCAMALAR

Sorun: Kampanyalara, indirimlere, fırsat epostalarına karşı koyamamak ve alışveriş sitelerine kayıt ettiğiniz kartla anında harcama yapmak.

Çözüm: Alışveriş sitelerinde kayıtlı olan kredi kartlarınızı silin. Her satın alma kararınızdan hemen önce kendinize 5 dakika düşünme süresi tanıyın. Bu sürede bütçenizde o anki harcamanız için yer var mı bir düşünün.

Kendinize hatırlatın: Kampanyalar, indirimler, fırsatlar… hep olacak. Önemli olan bütçenizde bu harcamalara yer olup olmadığı.

CÖMERTLİĞİN SINIRLARI

Sorun: Bir çok kişi başka birisi için bir harcama yaparken cömertliğinin sınırlarını genişletmeye meyilli olabiliyor ve bütçe akıldan uçup gidiveriyor.

Çözüm: Bütçeniz dahilinde hediyeler alın. Fiyatı uygun olan bir hediye değersiz olmadığı gibi çok anlamlı olabilirken, çok daha pahalı olan bir hediye anlamsız olabilir.

Kendinize hatırlatın: Hediyenin değeri fiyatıyla değil, hediye alınan kişiyi düşünerek ona özel alınması ya da hazırlanmasıyla ölçülür.     

Öğrenmenin 9 etkili yolu!Öğrenmenin 9 etkili yolu!Kendimizi geliştirmek adına atabileceğimiz en güzel adım, bilgi hazinemizi zenginleştirmek; üstelik öğrenmenin sınırı yok! Bu 9 teknik, öğrenerek gelişmenizi sağlayacak.

 

Etiketler birikim bütçe
Yorumlar
Kalan Karakter 800