Gelişen Ekonomik Durumlar Karşısında Vatandaş Olarak Biz Neler Yapmalıyız?

Kurlardaki değişkenlik yatırımda ve harcamalarda daha dikkatli olmamız gerektiği gerçeğini ortaya çıkardı. Bunlardan daha önemlisi de devletin resmi ağızlarının da dediği gibi devir tasarruf devri.

Türkiye'nin ekonomisi dirençli olduğundan dolayı geçtiğimiz günlerde yaşanılanları el birliğiyle atlatacağız... Peki şahıs olarak bizim hem ülke hem de kendi ekonomimize katkımız neler olabilir?

Bütçe Yapın

Çok ünlü bir atasözümüz var: Ayağını yorganına göre uzat. Ne kadar da güzel açıklıyor yapmamız gerekeni. Öncelikle bir yorgan var etmeliyiz. Yani gelir ve gideri yazdığımız bir bütçemiz olmalı. Sonrasında da tüm alışverişlerimizi, harcamalarımızı bu bütçeye göre yapmalıyız.

Tasarruf

Az geliri olanların yüksek taksit sayılarıyla bazı ürünleri satın alabiliyor olması elbette güzel bir avantaj. Fakat alınan ürün gerçekten gerekli değilse kendinizi aylarca bir borcun içine çekiyorsunuz demektir. Bu borç yükü sizi uzun bir süre zorlayabilir. Bunun yerine gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri tercih edin.

Eğer A markası ile B markası aynı işlevi görüyorsa, A markasının büyüsüne kapılmayın. Büyüye değil gerçeklere ihtiyacınız var. Ve gerçekler cebinizdeki paranın kıymetini bilmeniz gerektiğini söylüyor.

Hem kendi bütçeniz hem de devletimizin bütçesi için; doğalgaz, petrol (benzin ve türevleri) gibi genelde ithal ettiğimiz ürünlerin tasarrufunda ise dikkat seviyenizi iki katına çıkarın. Önümüzde kış ayları var, evde kalın tshirt ile oturup kabarık doğalgaz faturası vermeye gerek yok. Metro ile gidebileceğiniz bir yere araba ile gidip trafik sıkışıklığı yaşamanıza da gerek yok. Basit tasarruf yöntemleriyle kendi cebinizi düşündüğünüz an, otomatikman ülkenin ekonomisine de katkıda bulunuyorsunuz.

Alışverişi, Yatırımı Durdurmayın

Fırsatın insanın ayağına ne zaman geleceğini bilmek imkansız. Bu nedenle dikkatli bir şekilde, araştırmalarınıza özen göstererek yatırımlara devam etmekte fayda var. Alışverişte ise fiyatı uygun olan yerli ürünlere yönelebilirsiniz.  Böylelikle hem kurdan daha az etkilenir, hem de vergi avantajından faydalanabilirsiniz. 

Moralimizi yüksek tutalım, cebimizin hesabını iyi bilelim ve harcamalarımızı bütçemize göre yapalım.

Her şeyden önemlisi de çok çalışalım ve üretelim.

Yorumlar
Kalan Karakter 800