Ev sahipleri kafalarına göre kira artışı yapabilir mi?

Ev sahipleri ile kiracıları her yıl bir kere karşı karşıya getiren kira artışları ne kadar olmalıdır? Ev sahipleri kafalarına göre kira artışı yapabilirler mi? Kira artışları yasası var mıdır? Bu yazıda sorularınıza cevap bulacaksınız.

1 6 KİRA ARTIŞI NİÇİN YAPILIR?
KİRA ARTIŞI NİÇİN YAPILIR?

Bir dairenin, dükkânın, ofisin, yazlığın, deponun, vb. gibi mülkün sahibi tarafından belirlenen süreliğine bir bedelle ve iki taraflı sözleşmeyle ihtiyaç sahibinin kullanımına verilmesidir diyebiliriz.

Mülk sahiplerinin mülklerinin değerini ve mülkten kazançlarını enflasyona karşı korumak için genellikle yeni kira döneminde kira bedelinde yapılan güncellemedir.

2 6 KİRA ARTIŞI NE ZAMAN OLUR?

Kira artışı kiralama sözleşmesinin yapıldığı günden bir yıl sonrasında yapılır. Karşılıklı anlaşmayla özel sürelerde belirlenebilir. Örneğin 1 Ocak 2017 tarihinde başlayan bir kiralama sözleşmesi 1 yıl sonra eğer kiralama sözleşmesi devam ediyorsa 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren eski kira bedelinin üzerine kira artışı eklenerek yeni kira bedeli olarak belirlenir.

3 6 EV SAHİPLERİ KAFALARINA GÖRE KİRA ARTIŞI YAPABİLİR Mİ?

Yeni Borçlar Kanunu ile Ev sahipleri ile kiracılar arasında “kiranın hangi oranda artacağı” konusu yasal zorunluluğa bağlanmıştır. Ev sahipleri her yıl Yİ-ÜFE oranında kira artışı yapabilir.

Taraflar kendi aralarında anlaşamazlarsa, mahkemeye başvurup “kira tespiti” talebinde bulunabilirler. Bu gibi durumlarda hâkim; Yİ-ÜFE’deki artış oranı, kiralanan evin durumu ve emsal kira bedellerini göz önüne almak suretiyle, kira tutarını belirleyebilecektir.”

4 6 YILLIK KİRA ARTIŞI NE KADAR OLMALI?

eni Borçlar Kanununun 344. maddesinde kiracı ile ev sahibi arasında tartışmalara neden olan kira zammı oranları şöyle belirlenmiştir.

Konutlarda yıllık kira artışı TÜİK'in her ay açıkladığı Yurt İçi -Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) artış oranının 12 aylık ortalamasını geçmeyecek şekilde belirleniyor.

5 6 Yİ-ÜFE ARTIŞ ORANLARINI NEREDEN ÖĞRENİRİZ?

TÜİK’in internet sitesine girerek aylık ve yıllık Yİ-ÜFE artışlarını görebilirsiniz.

Konutlarda kira zammı Yİ-ÜFE'nin 12 aylık ortalamasına göre belirleniyor demiştik. 2017 Nisan ÜFE ortalaması %6.89. Buna göre ev sahipleri yasal olarak en fazla %6.89 oranında zam yapabilirler.

6 6 2017 NİSAN KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA

Kolay olsun diye 1.000 TL bir evin kira artış oranını hesapladık.
Kira Bedeli: 1.000 TL
Kira zam oranı Yİ-ÜFE 1 yıllık ortalaması: %6.89
Zam bedeli: 68,9 TL
Zamlı yeni kira bedeli: 1.068,90 TL olur.

İnternetten kira artış hesaplama makinalarını kullanarak kolayca kira artışınızı öğrenebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey güncel bir hesap makinesi olup olmadığını kontrol etmenizdir.

Etiketler ev bütçe kira
Yorumlar
Kalan Karakter 800