Araba Kiralamalı mıyım Yoksa Almalı mıyım?

Kullanılmış bir araba satın almak çoğu durumda verebileceğiniz en iyi finansal karar olabilir. Ancak dikkate alınması gereken tek şey bu değil. Teknoloji veya yenilik gibi diğer özellikler de öncelik alabilir.

Kullanılmış bir araba satın almak çoğu durumda verebileceğiniz en iyi finansal karar olabilir. Ancak dikkate alınması gereken tek şey bu değil. Teknoloji veya yenilik gibi diğer özellikler de öncelik alabilir. Ayrıca araba kiralamanın mı yoksa satın almanın mı daha doğru olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. 

Araba kiralama ve satın alma arasındaki fark

Araba kiralamak

Araç kiralamak aslında uzun sürelidir. Belirli bir süre boyunca ve araba satıcısıyla yaptığınız belirli bir anlaşmaya dayalı olarak bir araba kiralarsınız. Araba kiralamanın cazip olmasının bazı nedenleri şunlardır:

●      Aşırı uzun satış süreci yok.

●      Daha düşük bir peşinat gerektiriyor.

●      Birkaç yılda bir yeni bir araba ile takas yapma potansiyeliniz var.

●      Aylık ödemeleriniz de araba satın almaktan daha düşük olabilir.

Araba satın almak

Araba satın aldığınızda, araca tamamen sahip olana kadar belirli bir süre boyunca aylık ödemeler yapmak için sözleşmeye dayalı bir anlaşmaya girersiniz. Aşağıdaki nedenlerden dolayı araba satın almak bazıları için daha iyi bir seçenek olabilir:

●      Aracın tam mülkiyeti.

●      Herhangi bir sözleşmeyi ihlal etmeden arabada özgürce değişiklik yapabilirsiniz.

●      Kilometre sınırlarını dikkate almadan istediğiniz kadar sürüş özgürlüğü.

●      İstediğiniz zaman arabayı tekrar satabilirsiniz.

Araba kiralamak veya satın almak konusunda emin değilseniz, başlamak için en iyi yer maliyetlerdir. Araba satın alma ile kiralamanın maliyetini düşünürken, önceden ilan edilen maliyetlerden biraz daha derine inmek iyi bir fikir olacaktır.

Kiralama tekliflerine bakarken, kilometre sınırını daima göz önünde bulundurun. Aracın kilometre sınırı gerçekten düşükse, sözleşmede belirtilen kilometre sınırlarını aşarsanız uzun vadede daha fazla para harcamanız gerekebilir.

Araba satın alma maliyetinin hesaplanması

Araba satın almanın maliyeti, nakit olarak ödeme yapıp yapmadığınız veya yüzde sıfır finansman sağlayıp sağlamadığınız gibi birçok şeye bağlıdır. Bununla birlikte, çoğu insan araba satın almak için kredi alır.

Kısa vadede araba satın almanın kiralamaktan daha pahalı olabileceğini unutmayın. Bunun nedeni, satın alma ile aylık ödemelerinizin kiralamaya göre daha yüksek olabilmesidir.

Ancak, her şey söylendiğinde ve yapıldığında ve aracın ödemesini tamamladığınızda, tamamen sahip olacaksınız. Satın almaya karşı kiralamaya karar verirseniz araba masraflarınızdan tasarruf etmenin farklı yolları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İlk bakışta kiralama oldukça kolay görünür. Ancak, gerçek şu ki, her zaman bu kadar basit olmayabilir. Daha önce hiç araba kiralamadıysanız, herhangi bir yanlış anlaşılmayı önlemek için evrakları gözden geçirmek isteyeceksiniz. Desteğe ihtiyacınız varsa, muhasebeci veya avukat size bu konuda yardımcı olabilir.

Kira sözleşmenizin şartlarını ihlal ederseniz, sizin için önemli ölçüde daha yüksek aylık ücretlere neden olabilir. İşte izlenmesi gereken bazı önemli öğeler:

Kilometre kısıtlamaları

Araba bayileri genellikle bir arabanın kat edebileceği mil sayısına sınır koyar. Bunun nedeni, gelecekte satabilmek için arabayı korumak istemeleridir. Kiralama gereksinimlerinin herhangi bir ihlali ek ücretle sonuçlanır.

Aşınma ve yıpranma

Araba kiralama sözleşmesinin sonunda önemli ölçüde aşınma ve yıpranma ile iade edilirse, onarım ve değiştirme masraflarından kiracı sorumludur.

Ödeme koşulları ve cezalar

Kira sahibi olarak, ödeme koşullarını dikkatlice okumanız ve bu koşulların yerine getirilmemesiyle ilgili cezaları anlamanız gerekir.
 

Kiralamak kimler için caziptir?

Kiralama ve satın alma arasındaki seçim, sizin ve para durumunuz için en iyisinin ne olduğunu düşündüğünüze bağlıdır.

Araba kiraladığınızda, esasen mülkiyet hisseniz olmayan bir aracı ödünç almak için para ödüyorsunuz. Bu, daire kiralamaya benzer. Ancak, sahiplik aramıyorsanız, kiralama sizin için doğru olabilir.

Ek olarak, bazıları için, kalıcı mülkiyete bağlı kalmadan birkaç yılda bir yeni bir araba kullanmanın heyecanı bir dünya fark yaratır. 

Türkiye'de son 12 ayda en çok hangi otomobil markaları satıldı?Otomobil satın almada herkes kendi bütçesine göre araçları seçiyor. 7 adet satan marka da var, 130 binden fazla satan da... İşte Türkiye'nin otomobil markası seçimleri:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store