Aile Bütçesi Nasıl Oluşturulur?

Hane halkı bütçesini yönetmek, tüm talepleri dinlemek ve bir aile bütçesi yapmak için zaman bulmak zordur. Özellikle de ayın sonunda size kalan para miktarı istediğinizden azsa. Hane halkı finansmanını kontrolünü ele almak, bu işin tek yolu budur; aksi takdirde o sizi kontrol eder.

Hane halkı bütçesini yönetmek, tüm talepleri dinlemek ve bir aile bütçesi yapmak için zaman bulmak zordur. Özellikle de ayın sonunda size kalan para miktarı istediğinizden azsa. Hane halkı finansmanını kontrolünü ele almak, bu işin tek yolu budur; aksi takdirde o sizi kontrol eder.

Bir ev bütçesinin nasıl oluşturulacağını öğrenmek zaman alır, bu yüzden biraz kahve alın ve en az birkaç saatinizi ayırın.

Para yönetiminin sizi strese sokmasına izin vermeyin. Finansal bir hedefle başlayın. Finansal hedeflerinizi kimseye gerekçelendirmek zorunda değilsiniz, ancak bunu öngörmek doğru yolda kalmanıza yardımcı olabilir.

Dünyanın yükünün omuzlarınızda olduğunu hissediyorsanız, derin bir nefes alın. Size adım adım bir aile bütçesi yapmayı tam olarak öğretmek için buradayız. Böylece daha az stres, daha fazla tasarruf ederek ve daha iyi uyuyabilirsiniz!

 

Adım #1) Bütçe Oluşturma Araçlarınızı Seçin: Kağıt mı Elektronik mi?

Kafanız karışıyor ve kendinize "Bir aile bütçesini nasıl yaparım?" diye soruyorsanız, kalem ve kağıtla bir bütçe çalışma sayfası kullanmak, elektronik bütçeleme araçları kadar doğru olabilir. Ancak finansal yazılım kesinlikle işi çok daha kolaylaştırır. Ayrıca hataları da azaltır.

 

Moneye uygulaması ile bir bütçe planlaması yapmak; gelir, gider dengenizi koruyarak ekonomik hayatınızı düzene sokmanızı sağlar. Hemen Moneye ile bir ev bütçesi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Her bir işlemi düzenli olarak manuel olarak yazmak ve muhasebeleştirmek yerine yazılım ile sabit giderler izlenir, isteğe bağlı harcamaları vurgular, önerilerde bulunur.

 

Adım #2) Banka Ekstrelerinizi Gözden Geçirin

Gelir kaynakları, makbuzlar, faturalar ve kredi kartı ekstreleri gibi gelen ve giden parayı gösteren her şeyin bütçe tablosunda bir yeri vardır. Birincisi, bunları gelen ve giden için iki kategoriye ayırın. Aile bütçenizde her iki kategori için de bir toplama ihtiyacınız olacak. Gelen miktar, giden miktardan daha küçük olabilir, ancak kolay bir aile bütçesi bunu kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

 

Adım #3) Sabit ve Değişken Giderlerinizi Bulun

Genel bir toplam elde ettikten sonra giden kategoriye daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Bir sonraki adım, borçları alt kategorilere bölmektir.

 

Adım #4) Bütçe Yazılımını Kurun

Artık aileniz için nasıl bir bütçe planlayacağınızı öğrendiğinize göre, ilk toplamlarınızı ve hazırlanan kategorileri alın ve ardından her şeyi bir elektronik tabloya veya bir deftere ekleyin. İşte bütçenin şekillenmeye başladığı yer burasıdır.

 

Adım #5) İsteğe Bağlı Harcamalarınızı Kontrol Edin

Siyah beyaz rakamlarla aylık bütçeye daha gerçekçi yaklaşabilirsiniz. İsteğe bağlı harcama, parayı bulup borcunuzu ödemeye ve tasarruf oluşturmaya yönlendirebileceğiniz tek kategori olabilir. 

İsteğe bağlı harcamaları yönetmenin denenmiş ve gerçek bir yolu, zarf yöntemidir. Günlük harcamalar için ayırdığınız para her ay bir zarfa gider. Bu güzel bir yöntemdir. Kontrolü ele almak, gönül rahatlığı için ilk adımdır.

Adım #6) Borcun Ödenmesi

Borç ödemeleri birçok ailenin temel sorunudur ve hane halkı bütçesi yapmayı araştırmanızın nedeni de olabilir. Oraya ulaşmanın tek yolu, her ay en azından minimum ödeme yapmaktır. Minimumdan fazla ödeme açıkça borcu daha hızlı azaltır.

 

Para yönetimi hem basit hem de karmaşıktır. Ancak adım adım bir aile bütçesini nasıl hazırlayacağınızı öğrendiğinizde, finansal durumunuzun kontrolünü ele geçirmek parkta bir yürüyüşe dönüşecektir. Mesele sadece ne kazandığınızı, neye borçlu olduğunuzu ve paranızı nereye harcadığınızı bilmenizdir. Bunu karmaşık yapan şey, nereden kesinti yapılacağına ve daha fazla paranın nereye yönlendirileceğine karar vermektir.

Ama umut var.

Gerçekçi bir bütçe, aileniz için finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bütçeleme araçlarından olan Moneye ile işe başlayabilirsiniz.

 

Kaynak: https://mint.intuit.com/blog/budgeting/how-to-create-a-family-budget-easy-step-by-step/

Geçinemiyorum diyenlere ideal bütçe örneği'Zaten gelen gidiyor niye bütçe yapayım?' demeyin. Bütçe ile bugününüzü anlarsınız, yarınınızı planlarsınız. Para biriktirmek için önce bütçe yapmak gerekir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store