5 dakikada maddi olarak huzurlu bir yaşam mümkün

Yalnızca 5 dakika… 4 maddeyi okuyun, durun ve düşünün. Sonrasında hayatınızdaki değişimleri bana da yazın lütfen :)

1 4 Hata: Giymeyeceğiniz kıyafetlere para harcamak
Hata: Giymeyeceğiniz kıyafetlere para harcamak

Çoğu insan giyeceğinden çok daha fazlasının satın alır. Araştırmalara göre, almayı seviyoruz ama dolabımızdaki kıyafetlerin %20’sini, zamanımızın %80’inde giyiyoruz. Geri kalanlar etiketli, etiketsiz öylece bekliyor.

 

Çözüm : Seçici olun, kaliteli kıyafetler alın ve kullanın

Giyim, aksesuar alışverişlerinizde kendiniz için iyi bir şey yapın, modası geçmeyecek, klasik ve gerçekten kullanacağınız ürünler satın alın. Seçici olun ve kaliteli ürün alarak tasarruf edin. Bu size uzun vadede kazandırır.

 

2 4 Hata: Aylık harcamaları bilmemek
Hata: Aylık harcamaları bilmemek

İster bekar olun, ister evli, isterseniz tek ebeveyn hiç fark etmez. Huzurlu bir yaşam istiyorsanız, 30 gün içinde paranızın nereye gittiğini biliyor olmalısınız.

 

Çözüm: Yaşam maliyetinizi hesaplayın ve buna bağlı olarak bütçe oluşturun.

Gelirinizi, zorunlu giderlerinizi ve isteğe bağlı bütün harcama alışkanlıklarınızı yazın. Sonra ihtiyaç-istek çerçevesinde bütçenizi yapın. Harcamalarınızı not edip ay sonunda karşılaştırın.

3 4 Hata: Kazandığından daha çoğunu harcamak
Hata: Kazandığından daha çoğunu harcamak

Yarın ne olacağını bilemeyiz. Karşılaşabileceğiniz herhangi acil duruma karşı hazır olmanız şart. Kazandığınızdan çok harcamanız sizi ani durumlara karşı savunmasız kılar, mutsuz eder.

 

Çözüm: Kemerleri hızlıca sıkmak

Basit ama disiplin gerektiren bir yöntem… Gelirinizden az harcayıp, birikim yapmak! Biraz biriksin, görün bakın hem hayatınıza hem özgüveninize katkısı ne denli büyük olacak.

4 4 Hata: Kredi kartını abartmak
Hata: Kredi kartını abartmak

Kredi kartı borçlanma değil, ödeme aracıdır. Ödeyebileceğinizden fazlasını kartla ‘’nasılsa bir şekilde ödenir’’ diye düşünerek harcamak sizi borç sarmalına sokar.

Çözüm: Ödeyebileceğiniz miktarda harcayın

Yok ben kendime hakim olamıyorum diyorsanız, kredi kartınızı gerekmedikçe yanınıza almayın ya da kredi kartınızın, cüzdanınızın üzerine hedefinizin, hayalinizin resmini yapıştırın.  

Yorumlar
Kalan Karakter 800
serap esen
sanırım bana da çok öncü bir fikir oldunuz kesinlikle uyguluyacam çok tesekkürler