Sizden Gelenler: Kaktüs Moduna Geç

'Hangi yatırım araçları benim için uygun olur?', 'Kredi kartı borcumu nasıl kapatabilirim?' sizden gelen soruları Posta Gazetesi sayfamda cevapladım.

Özlem Denizmen Özlem Denizmen info@paradurumu.tv

SORU: 4.300 TL maaşım var. Kurumsal bir firmada çalışıyorum. 2.000 TL’lik kredi kartı ve 500 lira avans hesabı borcum var. 1.000 TL de aldığım telefonun borcu var. Ama borcu bir türlü kapatamıyorum. Ne yapmam lazım?

BİRSEN

CEVAP: Sürekli harcarsan kapanmaz tabii! Kredi avans hesap borcunu kapat ilk olarak. Sonra kart borcunu. Bunun için düzenli bütçe yap. Giderlerine limit koy. Borçtan kurtulmak konusunda ciddiysen bir süre için ‘Kaktüs Modu’na geç. Bu dönemde en az para ile yaşayabileceğin en uzun dönemi deneyimleyeceksin.

Sadece temel ihtiyaçlarına odaklanıp, TV üyeliğini kapattırmak, olmasa da olur dediğin aklına gelebilecek her harcamanı bir süre için borcuna yöneltmek, borçtan kurtulma süreni kısaltabilir. Unutma, bu geçici bir süre. Borç bittiğinde harcama limitinde, eski yaşamına yavaş yavaş dönüp ‘Kaktüs modu’ndan çıkarsın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store