Sizi finansal özgürlüğe ulaştıracak adımlar!

Finansal özgürlük daha çok işinizi bir seçenek haline getirmekle ilgili. Yani aslında işinizin sizi değil, sizin işinizi yönettiğiniz bir hayat biçimi…

Finansal özgürlük daha çok işinizi bir seçenek haline getirmekle ilgili. Yani aslında işinizin sizi değil, sizin işinizi yönettiğiniz bir hayat biçimi… Kulağa ne güzel geliyor değil mi?

Dünyanın en zengin isimlerinden Warren Buffet’ın bir lafı var; ‘’İşe dans ederek gitmiyorsanız, o işi bırakın.’

Çok doğru demiş! Peki finansal olarak özgür değilseniz o işi nasıl bırakabilirsiniz? Hele bir de sorumluluklarınız varsa… Birçok insan işine dans ederek gitmiyor ve o işi de bırakamıyor. Çünkü bakması gereken bir ailesi, kirası, çocuğunun eğitim masrafları var. Hayat bu sözleri uygulayacak kadar adil olabilseydi zaten her şey daha kolay olurdu. O yüzden hayatın sizi yönettiği gibi siz de paranızı yönetebilirseniz, bir gün hayatınızı da yönetebilirsiniz.

’Parasını Yöneten Hayatını Yönetir’’

 İşinizden sonsuza kadar ayrılmak için yeterince para biriktirmek büyük bir girişim ve çalışmanıza biraz ara verebilecek kadar para biriktirmek, büyük yönde bir sıçramadır. Bu işten ayrılmanız gerektiği anlamına gelmez. Ancak yapabileceğinizi bilmek kesinlikle iyi hissettiren bir duygu.

Birçok insanın arzuladığı şey programlarında daha fazla esnekliğe sahip olabilmek. Zaman özgürlüğü ve finansal bağımsızlık el ele gider. Birlikte, tutkunuzun peşinden gitmek ya da aileyle daha fazla zaman geçirmek için bir süreliğine iş temposunu bırakıp, inzivaya çekilmek… Daha fazla ücretli izin, esnek zaman veya belki ara sıra uzaktan çalışma şeklinde gelebilir. 

Eminin bunlar kulağınıza hoş bir teori gibi geliyordur.  Ama gerçek şu ki herkes başarabilir. Peki nereden başlayacağız:

NEREDE OLDUĞUNUZA BAKIN

Öncelik başlangıç noktanızı bilin. Finansal olarak nerede olduğunuzu bilmek, yolunuzu çizecektir.

 BİR HEDEFİNİZ OLSUN

Neden paraya ihtiyacınız var? Bu kısa vadeli bir hedef de olabilir uzun vadeli de... Sizi motive etsin yeter.

HARCAMALARINIZI YAZIN

Finansal özgürlüğün önemli adımlarından biri harcamaları takip etmek. Ne kadar para harcadığınızı, hangi kategorilerde fazla harcadığınızı bilmenizi sağlayacak Moneye gibi bir araç kullanabilirsiniz. 

DAHA AZ HARCAYIN

Daha az harcamanın size getirisi çok fazla. Birincisi özgürlük için kenara para ayırabileceksiniz. İkincisi hayatınızı sürdürebilmek için çok az şeye ihtiyacınız olduğunu keşfedip, minimal bir yaşam sürebileceksiniz.

Finansal özgürlük hayatınızı yönetebilmek için bir fırsat. Bu biraz tutumlu olmak, nereye harcadığını bilmek, istek/ ihtiyaç ayrımı yapabilmek ve imkan dahilinde yaşamakla ilgilidir. Adımlarınızı attıkça inanın daha da özgürleşeceksiniz…

İçeri girin ve özgürlüğün tadını çıkarın

Daha mutlu bir hayatın 10 sırrıBir gecede olmayacak, ama işte daha mutlu olmanın sırlarını keşfetmek için her gün yapabileceğiniz en iyi 10 şey. 7. maddeye dikkat!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store