Para biriktirmenin önündeki 3 engeli kaldırın!

Küçük paralarla da olsa bir şekilde birikim yapmaya başlamanızın zamanı geldi. Bu 3 engeli ortadan kaldırdıktan sonra daha kolay para biriktirmeye başlayacaksınız.

Birikimin önüne koyduğunuz engeller:

 1 – LÜKS YAŞIYORSUNUZ

 İşyerinden prim aldığınızda ya da elinize beklemediğiniz bir para geçtiğinde hemen gidip o parayı harcamayı mı düşünüyorsunuz? Ani bir dürtü ile alışverişe çıkmak ve fazla para harcamak en tehlikelisi.

Aldığınız primi harcamak için çıkıp tüm paranızı iki saat içinde bitirmeniz mümkün. Bir kere bunu yaptıktan sonra ise borç içinde yaşamaya alışabilir ve hala paranız olduğuna dair kendinizi kandırmaya devam edebilirsiniz.

Pahalı şeylere sahip olmanın yaşam kalitenizi arttırdığını düşünmeyin ve bütün maaşınızı harcama alışkanlığınız varsa bir an önce bundan vazgeçin. Sizin olmayan bir hayatı yaşamaya çalışmayın. Arkadaşlarınız ve komşularınızın daha iyi arabası olması sizin de arabanızı yenilemenizi gerektirmiyor.

 2 – ERTELİYORSUNUZ

 Maaşınızı alır almaz yapacağınız ilk iş birikim için para ayırmak olmalı. Eğer bunu ertelerseniz ay sonunda birikim için ayıracak paranız kalmaz. Önce birikimi, daha sonra ödemelerinizi ve faturaları düşünün.

Birikimi erteleyenler genellikle hiç birikim yapamazlar ve kendilerini sürekli bir sonraki ay birikime başlayacaklarına ikna ederler. Kendinizi kandırmayın, erteleyerek birikim yapılmaz. Üzerinizdeki bu baskıyı kaldırmak için bankanıza otomatik birikim talimatı verebilirsiniz. Böylece siz daha dokunmadan maaşın bir kısmı birikim hesabına aktarılmış olur.

 3- BİRİKİM YAPMAYI SAÇMA BULUYORSUNUZ

 Birikim yapmayanlar geleceği düşünmek yerine anı yaşadıklarını söylerler. Eğer sürekli paranızın bittiğini hissederseniz anı yaşamak pek keyifli olmayabilir.

Birikim yapanlar aniden çıkmak istedikleri o tatil için sizden daha hazır olur ve anı yaşarlar çünkü maaş almayı beklemelerine gerek yoktur. Anlık zevklerinizi için tüm paranızı harcadığınızda gerçekten istediğiniz bir şeyi elde edemezsiniz ve moraliniz bozulur.

Sakin kafayla oturun ve gerçekten ne istediğinize karar verin, daha sonra bu istediğiniz şey için birikime başlayın. Büyük hedeflerinizi belirlerseniz bunlar sizi motive eder. Böylece birikim yapmak angarya olmaktan çıkar ve finansal özgürlüğünüz için attığınız bir adım olur.

Erken emeklilik için 7 yöntemTürkiye’de milyonlarca çalışanın en büyük hayalinden biri, bir an önce emekli olarak düzenli bir gelire kavuşmak. Yaş, prim ve sigortalılık süresine bağlı olan bu uzun yolculukta sizi erken emekli edecek yasal formüller de yer alıyor. İşte az bilenen 7 erken emeklilik yöntemi...

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store