Neden Birikimlerinizi Otomatikleştirmelisiniz?

Birikimlerinizi otomatikleştirmek demek önce kendinize ödeme yapmaktır. Kulağa biraz tuhaf gelse de konsept mantıklı: Ödeme aldığınızda harcama yapmadan önce belirli bir miktarı birikim hesaplarınıza aktarırsınız.

Birikimlerinizi otomatikleştirmek demek önce kendinize ödeme yapmaktır. Kulağa biraz tuhaf gelse de konsept mantıklı: Ödeme aldığınızda harcama yapmadan önce belirli bir miktarı birikim hesaplarınıza aktarırsınız. İşte bu yüzden SİZE ve finansal hedeflerinize öncelik verirsiniz. 

Teknoloji sayesinde bu stratejiyi uygulamak her zamankinden daha kolay. Maaş hesabınızdan birikim hesaplarınıza haftalık, iki haftada bir veya aylık olarak otomatik transferler oluşturabilirsiniz. 

Bu stratejinin birçok faydası var. İşte 3 tanesi: 

  • Bütçelemenin zahmetini ortadan kaldırır: Birikim hedeflerinizin otomatik olarak karşılandığını bildiğinizde, daha rahat olursunuz. Otomatik birikimler çok önemli. Çünkü bütçe yapmaktan kaçınmanıza izin verir. Her ay otomatik olarak uzun vadeli harcama hedeflerinize doğru tasarruf edebilirsiniz ve günlük hesabınızda kalan her şeyi özgürce harcayabilirsiniz.
  • İnsan unsurunu ortadan kaldırır: Para harcamayı severiz, yoruluruz, hata yaparız, yani insanız. Her günün her dakikasında sayısız kararla karşı karşıya kalıyoruz ve karar yorgunluğuna maruz kalabiliyoruz. İşte o zaman kötü kararlar vermeye başlarız. İşte bu yüzden birikimleri otomatikleştirmek, parayı birikime aktarmaya karar verme ihtiyacını ortadan kaldırarak, hedeflere ulaşmayı çok daha kolay hale getirir.
  • Yaşam tarzı enflasyonunu frenliyor: Pek çoğumuzun başına geliyor: Daha fazla kazandıkça daha fazla harcıyoruz. Gelirinizin belirli bir yüzdesini otomatik olarak biriktirmek bunu önlemeye yardımcı olabilir. 

Herkesin durumu farklı olsa da çoğu insanın en azından aşağıdaki dört finansala sahip olması gerekir. Finansmanınızın otomatikleştirilmesini kolaylaştıracağından, her biri için ayrı bir hesap açmanızı öneririz.  

Harcama ve faturalar: Bu hesabınız, ana harcama hesabınız olmalı. Maaşınız yattıktan sonra, bir kısmını aşağıdaki diğer hesaplarınıza aktaracaksınız (bu doğru: önce kendinize ödeyin!), sonra kalanını faturaları ve isteğe bağlı masrafları karşılamak için kullanacaksınız. 

Acil durum fonu (yüksek getirili birikim hesabı): Bu çok önemli hesap, beklenmedik bir durum olduğunda sizi korur. Bu parayı tamamen ayrı bankada muhafaza etmek akıllıca olur.

Uzun vadeli hedefler (yatırım hesabı): Uzun vadeli hedefler dediğimizde aslında emeklilikten bahsediyoruz. Uzak gibi görünse bile, erken başlamanın avantaj olduğunu unutmayın. 

Kısa vadeli hedefler: Ev satın almak ister misiniz? Yoksa yeni araba mı? Bu hesabı iki ila beş yıl arasındaki hedefler için ayırın. Birikim yaparken faiz kazanmak için yüksek getirili bir birikim hesabı fonu kullanın.

 

Finansal Sağlığınızı İyileştirmenin 3 YoluFinansal durumunuzu iyileştirmek için ne yapabilirsiniz? Finansal durumunuzu olumlu yönde etkilemek için hangi sağlıklı önlemleri alabilirsiniz? Bu soruları yanıtlamaya yardımcı olmak için finansal sağlığınızı iyileştirmenin 3 yolunu inceleyin.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store