Finansal Alışkanlıklarınızı Değiştirin

İşte finansal alışkanlıklarınızı değiştirmeniz için ufak tüyolar:

1. Kredi Kartına Çok Yüklenmeyin

Acil durumlar söz konusu olduğunda kullanabileceğiniz kredi kartına sahip olmak iyidir. Ancak bu kredi kartlarını aylık gelirinizi aşan harcama alışkanlıkları geliştirmek için kullandığınızda, sorun yaşarsınız. Aylık kredi kartı ödemelerinizin aylık gelirinizden daha fazla olmaya başladığını fark ederseniz, bu kötü finansal alışkanlığı bir an önce ortadan kaldırmanız gerekir. Finansal durumunuzu iyice anlamanız ve ona göre önlemler almanız en doğru yoldur.

Diğer bir iyi yaklaşım ise normalde kredi kartıyla yapacağınız alışverişler için özel olarak kullandığınız bir birikim hesabı oluşturmak. Örneğin, televizyonunuzu değiştirme zamanı gelmişse, nakit para ile yeni bir televizyon satın almak için para biriktirmek, kredi kartı kullanmaktan çok daha iyidir.

 

2. İyi Bir Bütçeniz Olsun

Birçok kişinin faturaları ödemek veya masrafları karşılamak için her ay ne kadar harcamaları gerektiğine dair hiçbir fikirleri yok. Aylık harcamaları izlemenin en iyi yolu bütçe yapmak. 

Bütçe, tüm faturalarınızı ve harcamalarınızı her ay bir araç üzerinde listelemek ve ardından ödemeleri maaşınıza göre planlamak kadar basit bir şey. İnsanların başarılı bir bütçe oluşturmalarına ve sürdürmelerine yardımcı olacak birçok çevirim içi uygulama var. Moneye de bunlardan biri. Sizin tek yapmanız gereken harcamalarınızı yazmak. Ondan sonrasını Moneye’ye bırakın.

 

3. Dürtülerinizle Hareket Etmeyin

İnsanlar bazen alışverişe çıktıklarında dürtüleriyle hareket eder. Ancak dürtüyle satın almak iyi bir finansal alışkanlık değildir. Dürtüyle satın alma, istediğiniz, ancak mutlaka ihtiyaç duymadığımız ürünleri satın alma eylemidir. Çoğu insan dürtü harcamalarını takip etmez ve her ay dikkatsizce harcanan satın alımları onları borca sokar.

 

4. Aylık Giderlerinizden Fazla Harcamayın

Harcamalarınızın kontrolden çıkmasına izin vermek kolay, ancak harcamalarınızı kısmak yalnızca gerekli malzemeleri satın aldığınızdan emin olmak da aynı derecede kolay. Harcamalarınızı azaltmaya yardımcı olmak için ne satın aldığınızı ne harcadığınızı belirlemek için bir ay boyunca tüm harcamalarınızı takip etmeli ve ardından gerçekten neye ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz.

 

5. Geleceğinizi Planlayın

Hiç kendinizin veya ailenizin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacak herhangi bir finansal plan yaptınız mı? Birçok insan, herhangi bir finansal planlama yapmadan hayatlarına devam eder. İnsanlar bu şekilde kendilerini çaresiz durumlara sokar. Bu yüzden geleceğiniz için bir değil birkaç planınız olsun.

Finansal Sağlığın ÖnemiFinansal sağlık aynı zamanda hayatınızdaki hedeflerinizi ve motivasyonlarınızı iyi anlamlandırmaktan da gelir. İşte net hedefler belirlemenize yardımcı olacak adımlar:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store