Birikimi başaramayan ne yapmalı?

Özlem Denizmen, tasarruf yapmaya çalışan ancak ani çıkan durumlarda birikimi hemen harcayan ve bu yüzden nhevesini kaybeden okurunun sorusunu cevapladı.

Tasarruf edip bin bir zorlukla para biriktiriyorum. Aniden beklenmedik bir şey oluyor bütün birikimim oraya gidiyor. Birikim hevesim kalmadı. Ne önerirsiniz? - Turgut

BİRİKİME DEVAM

CEVAP: Bravo, para biriktirebilmen harika! Aynen devam. İlk hedefin ‘Acil Durum Fonu’ olsun. En az üç aylık giderlerin kadar birikim yap. Bu kolayca ulaşabileceğin bir yerde olsun ama sadece zorunlu durumlar için kullan. Daha sonra yeni bir finansal hedef belirle ve onun için biriktir.

BORÇ MU ÖDEMELİ?

SORU: Elime para geçti. Konut kredisine ödeme mi yoksa birikim mi yapsam? ● Ekrem

CEVAP: Dikkat! Bankalar ara ödeme yapmak istediğinizde, kalan vadesi 36 ayı geçmeyen kredilerde kalan tutarın yüzde 1’i kadar, kalan vadesi 36 ayı geçen kredilerde ise kalan tutarın yüzde 2’si kadar ‘erken ödeme’ komisyonu alıyor. Bu nedenle bankacınızdan ara ödeme durumunda size ne kadar fayda sağlayacağını öğrenin. Ona göre karar verin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store