Otomatik Bes iptali nasıl yapılır?

Otomatik Katılımlı BES'ten ayrılmak için hangi adımlar izleniyor? Zorunlu BES yapıldı ve paranızın bir kısmı Bireysel Emeklilik Sistemi'ne gitti, peki bunu nasıl iptal ettirebilirsiniz?

Mevcutta Bireysel emekliliğiniz var, yeni bir emeklilik sözleşmesi yapacak durumunuz yok ya da emekliliğiniz için siz yatırım yapıyorsunuz. Yatırım ve birikim için en iyi yollardan birisi BES yani Bireysel Emeklilik Sigortası ama bazılarımız parasını oraya ayırmak istemeyebiliyor. Örneğin, Otomatik BES ‘inizi iptal ettirmek istiyorsunuz, peki süreç nasıl olacak?

Emeklilik planına dahil edildiğiniz size bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içerisinde otomatik BES iptali için başvuruda bulunabilirsiniz.

Cayma talebinizi, emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre emeklilik şirketine ya da işverene iletiyorsunuz.

Paranız yasal olarak 10 gün, emeklilik şirketinin işlem hızına göre 2-3 gün içinde hesabınıza geri ödeniyor.

Cayma süresi geçti diyelim yine de sistemden çıkabiliyorsunuz fakat bireysel emeklilik sistemindeki çıkış kuralları geçerli oluyor.

Zorunlu BES'ten caydığınızda ya da sistemde 3 yıl doldurmadan çıktığınızda devlet katkısından faydalanamıyorsunuz.

"Çeşme akarken testiyi doldurmak lazım" ister 18 yaşında olun ister 45 yaşında, ne yapın edin mutlaka emekliliğiniz için yatırım yapın, yatırımlarınızın getirisini de kontrol edin.

Zorunlu BES Kimleri Kapsıyor?

T.C. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulama, 45 yaşın altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarının tümünü kapsıyor.

Maaştan Ne Kadar Kesinti Oluyor? 

Prime esas kazancın %3'ü çalışanların maaşlarından kesilerek sisteme aktarılıyor. İsteyenler daha fazla kesinti yaptırabiliyor. Sistemde bir üst sınır yok.  Devlet her ay %25 oranında katkı ile sistemdeki paranıza katkıda bulunuyor. 

BES Hakkında En Çok Sorulan Soruların Cevapları

- Çalışan birden fazla BES'e devam edebiliyor. Yani bir kişinin iki BES'i olabilir.

- Ödemeler şirket tarafından yapıldığı için eğer şirketiniz ödemeyi yapmazsa zararınızı karşılamak durumunda.

BES hakkında soru sormak için tıklayın, uzmanlarımız yanıtlasın.

Etiketler bes
Yorumlar
Kalan Karakter 800
KADRİYE Karadereli
45 YAŞINDAN DEN BÜYÜK OLDUĞUM HALDE BENİDE BESE DAHİL ETMİŞLER OTAMATİK OLARAK DÜŞERMİ İTİRAZ EDEYİMMİ TEŞEKKÜRLER.
sedat ayaz
biriken parami ihtiyacim oldundan dolayi cekmek istiyorum
hasan kaygin
Meraba benim birden fazla bes im var onu tek bir yere tasima yapabiliyormuyum yada tamamini tek seferde iptal ettirebilirmiyim yardimci olabilirmisiniz
Mükerrem Çakır
Bana bir yararı yok
umut yalabık
BES iptal ettirdim çağrı merkezini aradım geçen ay 60 tl kesildi paranın iade edilmesini istiyorum. yarın maaşım yatacak gene o zaman yine kesilecek yardımcı olur musun?
Misafir
Paramizi 1 yıl dolunca alabiliyoruzmu
Misafir
Bes den çıkmak istiyorum

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store